Andrzej Seweryn czyta w Gdańsku "Pana Tadeusza"

Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn pod koniec sierpnia przez sześć dni czytać będzie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. - Po raz pierwszy w historii polskiej kultury dzieło to wykona na żywo jeden aktor - mówi Przemysław Basiński, reżyser tego niezwykłego spektaklu

Wydarzenie to odbędzie się w ramach kojarzonego przede wszystkim z Poznaniem Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Jest on już od paru lat obecny w kolegiacie wejherowskiej, gdzie regularnie Pismo Święte w języku kaszubskim czyta Danuta Stenka. - Dotychczas przygotowaliśmy ponad sześćdziesiąt premier, których w siedemnastu miastach Polski wysłuchało 170 tys. ludzi - opowiadał Przemysław Basiński, reżyser cyklu. - Jednak gdańska prapremiera z udziałem Andrzeja Seweryna będzie niezwykła. Po raz pierwszy w historii polskiej kultury dzieło to wykona na żywo jeden aktor.

Na wczorajszej konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie pojawił się Andrzej Seweryn, Basiński oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Z pomysłem zaczepienia w naszym mieście tego cyklu przyszli do mnie aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis - mówił Adamowicz. - Chcemy zachęcić ludzi do kontaktu z żywym słowem i, jednocześnie, wielką literaturą. Mam nadzieję, że występ pana Seweryna będzie początkiem cyklu w Gdańsku. Wszystko zależy od zainteresowania widzów oraz naszych możliwości organizacyjnych.

Podczas spotkania Andrzej Seweryn dał popis swojego talentu, interpretując przypadkowy fragment "Pana Tadeusza". - Ludzi interesuje nie tylko to, co wszystkim wydaje się, że ich interesuje - przekonywał wybitny aktor. - Często wybierają to, co im się narzuca, co ma sprawić im przyjemność. 

Znana na razie jest data niezwykłego występu Andrzeja Seweryna w Gdańsku - 26-31 sierpnia. Nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie można posłuchać wybitnego aktora, ani czy wstęp na czytanie będzie bezpłatny czy biletowany.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
28 czerwca 2007
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...