Andrzej Seweryn o koncercie TVP:

Andrzej Seweryn

— To nie jest zakazane, o ile mi wiadomo. Można kręcić, pracować w studio, nagrywać to, co się chce —mówi Onetowi Andrzej Seweryn, komentując kontrowersje wokół koncertu "Dla Ciebie Mamo". Wydarzenie organizowane przez TVP zrealizowano w Teatrze Polskim w Warszawie. Oświadczenie w tej sprawie przekazuje operator Teatru Polskiego, a także producent koncertu, na którego powołuje się Telewizja Polska.

- We wtorek, z okazji Dnia Mamy, TVP pokazała koncert z Teatru Polskiego w Warszawie
- Wydarzenie wywołało burzę w sieci, Alina Czyżewska z Kultury Niepodległej złożyła zawiadomienie na policję, a Gildia Reżyserek i Reżyserów domaga się wyjaśnień od organizatorów
— TVP podjęła decyzję. Ja wydałem zgodę — komentuje Andrzej Seweryn
- Oświadczenia przekazują: operator Polskiego Firma Sawicki s.c, oraz producent koncertu
- "Osoby zgromadzone w Teatrze im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w dniu 26 maja 2020 r. nie stanowiły publiczności w znaczeniu prawnym" - czytamy w oświadczeniu

Po kontrowersjach wywołanych koncertem z okazji Dnia Mamy, wyemitowanym we wtorek, 26 maja na antenie Telewizji Polskiej, zwróciłem się z prośbą o komentarz do Dyrektora Naczelnego stołecznego Teatru Polskiego, który wynajął siedzibę Telewizji Polskiej.

Andrzej Seweryn: myślę o widzach, którzy nie mogą przyjść do teatru
— TVP podjęła decyzję, jeśli moje informacje są prawdziwe. Teatr wynajął od nas przestrzeń, dokładnie firma, która nas reprezentuje i jest operatorem Teatru Polskiego. Na mocy umowy teatr musiał zaakceptować tę decyzję. Wydałem zgodę na wynajęcie naszego teatru — tłumaczy Andrzej Seweryn. —Złożyłem wyjaśnienia dzielnicowemu dzielnicy Śródmieście. Dla mnie sprawa jest jasna, zamknięta. Po prostu prosili mnie o wyjaśnienia dotyczące tego koncertu —wyjaśnia.

Jak wydarzenie TVP ma się do tego, że teatry do 6 czerwca br. pozostają zamknięte? — To nie jest zakazane, o ile mi wiadomo. Można kręcić, pracować w studio, nagrywać to, co się chce. Nie było prawdziwych widzów w studio, tylko specjalnie wynajęci statyści. To miało charakter nagrania w studio filmowym —precyzuje Seweryn.

Pytam Andrzeja Seweryna też o kwestię, którą w swoim oświadczeniu wysuwa Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów - czy podejmując decyzję o wynajęciu przestrzeni TVP w czasie, gdy teatr jest zamknięty, myślał o widzach Teatru Polskiego, którzy wciąż nie mogą oglądać spektakli? —Myślę o widzach, którzy nie mogą przyjść do teatru od paru miesięcy —podkreśla Seweryn.

Jak tłumaczy, nie był podczas nagrania koncertu, ponieważ nigdy nie jest obecny na wynajmowanych wydarzeniach. Czy podjął decyzję, kierowany względami finansowymi teatru? — To oczywiście miało decydujące znaczenie —mówi.

Czy żałuje? —Powiem o tym mojej żonie — odpowiada na koniec naszej krótkiej rozmowy.

Operator Teatru Polskiego przedstawia oświadczenie
Poniżej oświadczenie operatora stołecznego Teatru Polskiego, podpisane przez Lecha Sawickiego i Alicję Sawicką z Firmy Sawicki s.c.

Informujemy, że jesteśmy Operatorem Teatru Polskiego, czyli jesteśmy upoważnieni (na podstawie umowy po przetargowej), do wynajmowania pomieszczeń tego teatru, według ściśle zakreślonych w umowie reguł.

Wydarzenie realizowane w Teatrze Polskim, przez TVP SA w dniu 26.05.2020 r., odbyło się na podstawie zawartej umowy, która obliguje nas do zachowania tajemnicy handlowej. Wszelkich informacji prosimy szukać w TVP SA. Ze swojej strony możemy jedynie zapewnić, że w trakcie realizacji programu, wszyscy byli zobligowani do przestrzegania norm sanitarnych związanych z pandemią i nie doszło do żadnych naruszeń tych norm.

Kontrowersje wokół koncertu TVP
Alina Czyżewska, aktorka i aktywistka, koordynatorka akcji Kultura Niepodległa zadzwoniła na policję, by poprosić o interwencję w związku z poważnym naruszaniem Rozporządzenia Rady Ministrów. Namawia do składania wniosków do GIS o nałożenie kary administracyjnej na TVP w związku z koncertem na Dzień Mamy.

Do sprawy koncertu odnosi się m.in. reżyser, Jakub Skrzywanek.

— Mam osobiste poczucie robienia ze mnie (ale tez z całego środowiska teatralnego i opinii publicznej) idioty. 30 kwietnia zostały przedstawione wytyczne dot. odmrażania teatrów, z naszych kilkudziesięciu poprawek przyjęto chyba dwie, ale uznano to „konsultacjami społecznymi", a kiedy zaprotestowaliśmy zorganizowano nowe spotkanie, gdzie przedstawiono kolejne propozycje funkcjonowania teatrów i całej branży kreatywnej i rozrywkowej... Twój teatr jest lepszy niż mój. Tyle w temacie — komentuje.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawia Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów. —Na jakiej podstawie został zorganizowany wczorajszy koncert? —pyta Gildia, apelując o wyjaśnienia m.in. do ministra Glińskiego i TVP.

Producent koncertu TVP na Dzień Mamy: żal z powodu doniesień medialnych
Przeprowadzenie wydarzenia służyło produkcji audycji, której realizacja (produkcja) jest wyłączona z zakazu powadzenia działalności gospodarczej - w aspekcie twórczym - czytamy w przesłanym nam przez TVP oświadczeniu producenta wydarzenia, spółki World Media.

"Natomiast osoby zgromadzone w Teatrze im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w dniu 26 maja 2020 r. nie stanowiły publiczności - w znaczeniu prawnym, a pełniły rolę zaangażowanych aktorów - statystów, zgromadzonych na scenie - scenę stanowiła przestrzeń całego Teatru im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, która została objęta polem obserwacji kamer nadawcy (miejsca na widowni, oraz tzw. "deski teatru")".

World Media "zdecydowanie zaprzecza wszelkim insynuacjom, wskazującym na zorganizowanie wydarzenia rozrywkowego z udziałem publiczności". Zarząd jednocześnie wyraża żal z powodu pojawienia się doniesień w przestrzeni medialnej odnośnie organizacji wydarzenia rozrywkowego z udziałem publiczności w dniu 26 maja 2020 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a to z uwagi na fakt, że na pewno nie sprzyja to rozwojowi kultury w Polsce, ale przede wszystkim może doprowadzić do ograniczenia podobnych inicjatyw ze szkodą z punktu widzenia aspektu społecznego".

Dawid Dudko
Onet.Kultura
28 maja 2020
Portrety
Andrzej Seweryn
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...