Andrzej Seweryn uwodzi Annę Cieślak

"Szkoła żon" - reż. Jacques Lasalle - Teatr Polski w Warszawie

Andrzej Seweryn w roli zatwardziałego kawalera Arnolfa i piękna Anna Cieślak jako jego przyszła małżonka Agnieszka. Co może wyniknąć ze związku mężczyzny w sile wieku z młodą i atrakcyjną kobietą? O tym przekonamy się dziś i jutro w Teatrze im. J. Słowackiego podczas spektaklu pt. "Szkoła żona", w reżyserii Jacques'a Lassalle'a.

Ta jedna z najzabawniejszych komedii Moliera na stałe gości w repertuarze warszawskiego Teatru Polskiego.

To historia Arnolfa, który długo nie mógł zdecydować się na wstąpienie w związek małżeński, bo uważał, że wszystkie kobiety są z natury niemoralne. Postanowił więc sam wychować sobie odpowiednią i nieskazitelną żonę. Przez lata dbał o wykształcenie Agnieszki, wpajając jej wiedzę o świecie, którą uważał za słuszną. Los jednak bywa przewrotny i Agnieszka, wbrew pragnieniom Arnolfa, wcale nie wyrosła na głupiutką kobietkę...

"Szkoła żon" napisana przez Moliera w XVII wieku do dziś wzbudza ogromne emocje i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród teatromanów. Dlaczego? Bo operuje inteligentnym dowcipem i dotyka ludzkich namiętności, które towarzyszą nam od zawsze.

Mamy tu cały wachlarz uczuć - od zazdrości do miłości.

Spektakl przygotowany przez Lassalle'a, specjalizującego się w twórczości Moliera, pokazał też w marcu Teatr Telewizji. Sztuka odniosła spektakularny sukces - obejrzało ją ponad milion widzów. Oprócz Cieślak i Seweryna w "Szkole żon" grają także: Piotr Bajtlik, Dominik Łoś, Ewa Makomaska, Mariusz Wojciechowski, Antoni Ostrouch i Krzysztof Kumor. Autorką scenografii do spektaklu jest Geraldine Allier.

Urszula Wolak
Polska Gazeta Krakowska nr 98 online
27 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia