Andrzej Seweryn zapowiada jaki będzie teatr pod jego przewodnictwem

aktor dyrektorem Teatru Polskiego

Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.

Na czwartkowej konferencji prasowej w stolicy Seweryn opowiadał o swojej wizji Teatru Polskiego. Przedstawił także repertuar na najbliższy sezon 2010/2011 - znajdą się w nim m.in.: "Cyd" Piotra Corneille\'a z Jerzym Zelnikiem i Olgierdem Łukaszewiczem w obsadzie oraz "Mazepa" Juliusza Słowackiego z Danielem Olbrychskim w roli Wojewody. 

Obecnie pełniącym obowiązki dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie jest Marek Szyjko, który będzie sprawował tę funkcję do końca sierpnia.

- Chciałbym, żeby nasz teatr stał się teatrem myślącym wielkimi tekstami. Tekstami najważniejszymi, jakie napisała ludzkość. Tekstami, dzięki którym nasz teatr studiowałby dramat przyswajania i konfliktu wartości - mówił Andrzej Seweryn na konferencji.

Teatr powinien "służyć sprawie", "wypełniać misję", być w "służbie ideowej" - ocenił Seweryn, powołując się m.in. na słowa Stefana Jaracza. - Wszyscy bez wyjątku pracownicy teatru służą sztuce i są współautorami przedstawienia - podkreślił.

W jego ocenie, "repertuar, styl realizacji w Teatrze Polskim powinien być poważny - nie smutny, a poważny". - Ktoś, kto myśli, że TP będzie >muzeum<, bo tam przychodzi Seweryn, popełnia błąd intelektualny - zaznaczył artysta. Podkreślił jednocześnie: - Chcę, by nasz teatr był pełen energii, tolerancyjny i zróżnicowany.

Przyszły szef Teatru Polskiego mówił m.in. o planowanej współpracy tej placówki z innymi teatrami. 

- Chciałbym, żeby do tego miejsca przyjeżdżały teatry lalkowe, baletowe, alternatywne. By na naszej scenie grały także teatry spoza Warszawy, np. z Jeleniej Góry, Wrocławia czy Szczecina. Planujemy koprodukcje spektakli z innymi teatrami" - powiedział Seweryn. 

Poinformował, że w Teatrze Polskim utworzone zostanie Studium Aktorskie. "To nie będzie konkurencja dla szkół teatralnych - wręcz przeciwnie. To będzie miejsce, gdzie młodzi ludzie będą kontynuowali proces swojego kształcenia. Niektórym z tych ludzi zaproponujemy później pracę - powiedział. 

W placówce kierowanej przez Seweryna ma być również powołane Forum Dyskusyjne Teatru Polskiego. Pierwsza dyskusja zaplanowana jest na 25 września - czyli na dzień, w którym na scenie TP odbędzie się premiera "Cyda" Piotra Corneille\'a, utworu traktującego o honorze. Tematem rozmowy w ramach

Forum będzie: "Honor w życiu publicznym".

- Chcemy zaproponować widzom także Soboty Literackie. W ich ramach będziemy prezentować cykl: "Listy". Chodzi o listy między interesującymi ludźmi, np. listy Chopina i George Sand" - wyjaśnił Seweryn. 

Jak podkreślił, ważne dla niego, jeśli chodzi o działalność teatru, będą inicjatywy, pomysły wychodzące od aktorów. - Rozmawiałem już z zespołem aktorskim. Prosiłem, by nie bali się wychodzić z inicjatywami. I tak na przykład Grażyna Barszczewska zaproponowała, by odbył się wieczór tekstów Stefanii Grodzieńskiej. I mogę już powiedzieć: zrobimy u nas taki wieczór - mówił Seweryn na konferencji. 

By wzmocnić "kontakt z widzem", Seweryn zamierza powołać przy teatrze Społeczną Radę Konsultacyjną, w której skład wejdzie pięć osób. - Będą one obserwowały naszą pracę i co jakiś czas wypowiadały się na jej temat - tłumaczył.

Zapowiedział ponadto, że zespół Teatru Polskiego będzie podróżował - m.in. po województwie mazowieckim, dając spektakle w różnych salach na terenie województwa. 

Jako nowy dyrektor placówki Seweryn zamierza dążyć do "zwrócenia Teatru Polskiego bardziej na Wschód". Znaczy to: do współpracy z artystami teatralnymi z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii - powiedział. Jak tłumaczył, chodzi np. o: prezentacje tekstów autorów z tamtych krajów na scenie Teatru Polskiego, o wizyty reżyserów z tamtych krajów, o wyjazdy Teatru Polskiego ze spektaklami do tamtych państw.

Andrzej Seweryn przedstawił plany teatru na najbliższy sezon: 2010/2011.

Rozpocznie się on 13 września spektaklem w reżyserii Antoniego Libery - na który złożą się dwa utwory Samuela Becketta: "Końcówka" i "Szczęśliwe dni". W obsadzie - m.in. Andrzej Seweryn (w roli Hamma z "Końcówki") i Ignacy Gogolewski. 13 września wypadnie w poniedziałek. Premiera właśnie tego dnia będzie jednak organizowana celowo - tłumaczył Seweryn. - 13 września urodziny świętował Zbyszek Zapasiewicz, jeden z moich mistrzów - wyjaśnił. 

Na 25 września zaplanowano z kolei premierę "Cyda", w tłumaczeniu Jana Morsztyna. Spektakl wyreżyseruje Ivan Alexandre. Wystąpią m.in.: Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Barszczewska i Anna Dereszowska.

(-)
PAP
30 kwietnia 2010
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...