Andrzej Warcaba (1961)

Aktor teatralny, filmowy i radiowy, lektor.

Urodził się 24 marca 1961 roku w Oleszycach.

W 1987 roku ukończył wrocławską PWST.

Zadebiutował rolą Kelnera w spektaklu „Dzisiaj wielki bal w operze" Juliana Tuwima w reż. Tadeusza Rylko w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (premiera 7 czerwca 1987).
Od 1986 jest aktorem Teatru Śląskiego od 1986 r. gdzie po raz pierwszy zagrał w spektaklu „Czerwone pantofelki" Paula Kestera (Jemmo) w reż. Henryka Tarczykowskiego (premiera 7 lipca 1989).

Gościnnie występował w Teatrze Polskim w Bielsku Białej, gdzie wystąpił w "Hamlecie" W. Szekspira. Jego większe role w katowickim teatrze to: Beniamin w "Białym małżeństwie" T. Różewicza , Trofimow w "Wiśniwym sadzie" A.Czechowa, Albin w "Ślubach panieńskich" A. Fredry, Stanlay w MAYDAY i MAYDAY 2 R.Cooneya a także min. w "Dżumie" Camusa , "Makbecie" Szekspira, "Pod lodem" Richtera, „Piąta strona świata", „Lot nad kukułczym gniazdem", „Skazany ba bluesa", „Czarny ogród", „Wujek.81. Czarna ballada", Sztuka" i „Pod presją".

Brał również udział w filmach fabularnych, dokumentalnych, reklamach telewizyjnych i radiowych. W 2000 roku zdobył prestiżową nagrodę krytyki "Złota Maska", za role Wurma w "Intrydze i miłości" F.Schillera oraz Paganiniego/Rzeźnika w "Rzeźni" S. Mrożka.

Andrzej Warcaba znalazł się wśród aktorów wyróżnionych przez Jacka Sieradzkiego w zamieszczonym na stronie e-teatr.pl, „XVII Subiektywnym spisie aktorów teatralnych". Także w tegorocznym podsumowaniu sezonu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2008/2009" na łamach miesięcznika „Teatr" wymieniony został wśród wykonawców „Najlepszych ról męskich".

1987 - Łódź - V Ogólnopolski Przegląd Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych - wyróżnienie za rolę Dziada w "Sędziach" w reżyserii Eugeniusza Korina i Czeladnika I w "Szewcach" w reżyserii Andrzeja Makowieckiego - PWST Wrocław
2000 - Złota Maska (Katowice) za rolę Wurma w "Intrydze i miłości" w Teatrze Śląskim w Katowicach
2002 - Srebrny Krzyż Zasługi
2002 - Zasłużony Działacz Kultury
2006 - Katowice - nagroda dla najlepszego aktora sezonu 2005/2006 w Teatrze Śląskim
2007 - najpopularniejszy aktor Teatru Ślaskiego, "Pegaz Teatru Śląskiego"
2009 - Złota Maska za najlepszą rolę męską - za rolę w spektaklu "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzyna-Szczakowej" i za rolę w spektaklu "Zdobycie bieguna południowego Manfreda Karge" w Teatrze Śląskim.

Źródła: warcaba.art.pl, E-teatr, FilmPolski, Teatr Śląski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
24 marca 2020
Portrety
Andrzej Warcaba

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia