Anegdoty i ciekawostki z życia gwiazdy

Helena Modrzejewska - mecenaska artystów w BCS

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład o Helenie Modrzejewskiej, który poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka już dzisiaj, we wtorek, 6 sierpnia, o godzinie 17.30.

Podczas prelekcji będzie można poznać historię zawrotnej kariery artystycznej Heleny Modrzejewskiej w Ameryce II połowy XIX i początku XX wieku, usłyszeć wiele anegdot i ciekawostek z życia gwiazdy, dowiedzieć się o jej przyjaźni z polskimi artystami, zobaczyć na slajdach pamiątki po artystce z prywatnego archiwum, posłuchać walca "Modjeska" napisanego specjalnie dla aktorki przez XIX-wieczną kompozytorkę z New Jersey, Caroline Lowthian oraz podyskutować o losach artystki i jej sławnych przyjaciół.

Będzie też dostępna dwujęzyczna książka o Helenie Modrzejewskiej "Co otrzymałam od Boga i ludzi", wydana w USA w 100. rocznicę śmierci artystki oraz katalog wystawy "Powroty" z tekstem autorstwa prelegentki. Wykład towarzyszy wystawie "Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego", na której można zobaczyć obraz Stanisława Witkiewicza. "Ułani" namalowany dla aktorki w 1884 roku, zdobiący przez lata jej willę w Kalifornii.

Wykład poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka - pisarka, dziennikarka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracowała na Uniwersytecie w Katedrze Literatury Staropolskiej. W 2001 roku wyjechała do Kanady, a od 2006 roku mieszka w USA, najpierw w New Jersey, a od 2013 roku w Austin w Teksasie. Redaguje magazyn poświęcony polskiej kulturze poza krajem "Culture Avenue". Wielokrotnie nagradzana za działalność na rzecz polskiej kultury za granicą. Od 1 stycznia 2019 roku jest wiceprezydentem Austin Polish Society.

Wstęp wolny.

Wiktoria Raczyńska
bydgoszczinaczej.pl
6 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia