Anglicy, Chorwaci, Niemcy, Polacy - Cztery miasta, cztery historie

kolejny etap dwuletniego projektu

Od 22 do 27 października gośćmi naszego teatru będą reżyser Janusz Kica, dramatopisarze: Steve Waters (Wielka Brytania), Tena Stivicic (Chorwacja), Lutz Huebner (Niemcy), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (Polska) oraz aktorzy współpartnerskich państw, z którymi realizujemy dwuletni projekt Cztery miasta, cztery historie.

Twórcy rozwiną wypracowane  idee i stworzą spektakl o Unii Europejskiej, który w Bydgoszczy zaprezentowany zostanie podczas  VII Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013.

 Przez kilka dni intensywnych warsztatów, integracji oraz zwiedzania Bydgoszczy, realizatorzy przedsięwzięcia będą mieli okazję sprecyzować cele i zweryfikować dotychczasowe działania.

 W spektaklu wystąpi ósemka aktorów (Jonathan Mcguinness, Rina Mahoney, Mathias Blezer, Anett Krause, Krzesimir Mikic, Jadranka Djokic, Małgorzata Trofimiuk oraz Jerzy Pożarowski) , po dwóch z każdego teatru, a aktualny cykl pracy polega właśnie na próbach i rozmowach z nimi.

Pierwszym etapem projektu, który rozpoczęty został jesienią 2011 roku, były spotkania z konkretnymi grupami środowiskowymi. Każdy teatr  zaangażował  grupę, z którą pracował przez kilka miesięcy. Ta między-kulturalna wymiana miała na celu zjednoczenie  pokoleń oraz porównanie różnych spojrzeń na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość . Przedstawicielami społecznego cyklu byli: grupa starszych mieszkańców z Bydgoszczy, między-pokoleniowa grupa z Drezna, młodzi ludzie z Zagrzebia oraz grupa muzułmańskich kobiet z Birmingham. Przedstawione zostały indywidualne wizje europejskości, co przyczyniło się do napisania scenariusza spektaklu.

Premiera spektaklu odbędzie się w Zagrzebiu wiosną 2013 roku.

Partnerzy TPB: 
 
The Birmingham Repertory Theatre z Wielkiej Brytanii, Zagreb Youth theatre z Chorwacji, Dresden State Theatre (Staatsschauspiel Dresden) z Niemiec.

(-)
Materiał nadesłany
25 października 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia