Aniela Bogusławska (1874 - 1931)

Aktorka teatralna i filmowa, poetka, pisarka i dramatopisarka.

Urodziła się 24 sierpnia 1874 w Warszawie. Zmarła 19 września 1931 w Warszawie.

Właściwie Aniela Dąbrowska. Kształciła się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Uczennica Józefa Kotarbińskiego, w 1891 (marzec, grudzień) deklamowała na koncertach w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutowała w teatrach lwowskich; grała 29 lutego 1892 Eklogę ("Tancerka"), a następnie Żanettę ("Przechodzień") i została zaangażowana. W 1893 wystąpiła jako debiutantka w Warszawskich Teatrach Rządowych: grała 17 VI Amelię ("Mazepa"), a następnie obie role z debiutu we Lwowie. Została zaangażowana do Teatru Rozmaitości i występowała tam do 1924. W 1924 weszła w skład zespołu Teatru Narodowego.

Początkowo grała głównie role dramatyczno-liryczne, m.in. Amelię ("Zbójcy"), Ofelię ("Hamlet"), Pazia ("Maria Stuart" J. Słowackiego), Mańkę ("Pan Damazy"), Gabrielę ("Rozbitki"), Helenę ("Pan Jowialski"); w późniejszym okresie z powodzeniem role charakterystyczne, zarówno komiczne jak i dramatyczne, m.in. Dobrójską ("Śluby panieńskie"), Bobine ("Przyjaciele"), Annę Kennedy ("Maria Stuart" F. Schillera), Matkę ("Balladyna").
W pracy scenicznej używała zawsze pseudonim Bogusławska.

Występowała w filmach: "Dzieje grzechu" (1911),, "Sąd boży" (1911), "Krwawa dola" (1912), "Skrzydlaty zwycięzca" (1924).

Zajmowała się także działalnością publicystyczną i literacką m.in. w "Gazecie Lwowskiej" opublikowała swoją nowelę pt. "Eugeniusz".

Pisała poezje i sztuki dramatyczne, np. "Excelsior", "Motyla miłość".

W 1916 była sekretarzem Zrzeszenia Artystów Teatru Rozmaitości.
1 lutego 1925 obchodziła w lokalu ZASP jubileusz trzydziestolecia pracy scenicznej.
Była córką Ludwika Dąbrowskiego i Rozalii z Bogusławskich, prawnuczką Wojciecha Bogusławskiego. 16 kwietnia 1904 wyszła za mąż za aktora Antoniego Bednarczyka.

Źródła: Słownik biograficzny teatru polskiego, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
19 września 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...