Anioły w kurniku

"Eugeniusz Oniegin" - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska w Krakowie

Piszę na gorąco, po premierze. Z nieśmiałością, bo nie jestem znawcą muzyki i nie mnie oceniać dzieło operowe. Ale przecież na rozgwieżdżonej, premierowej widowni byli nie tylko ci, co wszystko o niej wiedzą, ale również takie jak ja nieboraki - czujący intuicyjnie

Czy w sobotę wydarzył się wielki spektakl w Operze Krakowskiej Eugeniusza Oniegina z Mariuszem Kwietniem - światowej sławy barytonem w roli tytułowej?

Nie wydaje mi się. Gdybym zamknęła oczy i słuchała, słuchała Czajkowskiego, pewnie bym się dała uwieść. Ale byłam w teatrze, który jest sumą sztuk, więc patrzyłam i patrzyłam z coraz większym zakłopotaniem, z coraz większym niepokojem.

Teatr operowy to przestrzeń. Po co wypisuję takie truizmy? No to obejrzyjcie Państwo scenę w Onieginie. Wygląda to tak, jakby las, dwór, chóry, balety ścisnąć w pudełeczku. Nagromadzenie ludzi, przedmiotów i scenografii na - niestety - małej przestrzeni naszej sceny operowej daje efekt ścisku, przytłoczenia i brzydoty. Zła kompozycja samoistnie jest brzydotą, choćby elementami wizualizacji były nie wiem jak efektowne, oszronione lodem ściany i nie wiem jak błyskające zimnym światłem kryształowe żyrandole. Chór wygląda jak gromada wyrośniętych krasnali, baletnicy ocierają się o siebie I ta piękna muzyka i te ładne głosy solistów w uszach! I ten obraz notorycznie kłócący się z dźwiękiem.

Po co ta woda na scenie, cichutko dopytuje się moja współtowarzyszka? Tak, tak, leje się ciurkiem. Zamysł inscenizacyjno-reżyserski - uświadomiła mi to A.W. - jest taki: związki uczuciowe między postaciami poematu Puszkina są skute lodem, miłość niemożliwa, ale gdy w III akcie Oniegin otrzeźwieje i przejrzy na oczy, zrozumie, co utracił, i wtedy na scenie zapanuje odwilż. Dosłowna, bo wszyscy taplają się w wodzie, w basenie. Oniegin chodzi jak czapla, Tatiana zrzuca suknię do wody, potem ubiera ją mokrą. Brr Balet tańczy, woda pryska. Mam miejsce w drugim rzędzie, jest mi nieswojo. Do ukłonów reżyser i dyrygent wychodzą w kaloszach. To taki żart.

Aktorstwo. Inscenizacja robi wszystko, żeby je zabić. Rozproszyć napięcie, utrudnić śpiewanie, poruszanie się. Że nie wspomnę konwulsyjnych gestów rozpaczy, łapania się za głowę, falowania piersi i innych aktorskich sposobów na wyrażanie uczuć podstawowych. Gdyby takie rzeczy Michał Znaniecki wyprawiał w zwykłym teatrze, nie zostawiłabym na nim suchej nitki. Że niby reżyseria opery rządzi się innymi prawami? Już dawno wiadomo, że to nieprawda. Wystarczy obejrzeć kilka transmisji przedstawień z nowojorskiej Matropolitan, żeby to wiedzieć.

Podobały mi się głosy: Mariusza Kwietnia (Oniegin), Ewy Biegas (Tatiana), Adama Zdunikowskiego (Leński), Zawiślak-Dolny ( Łarina) Aleksandra Teligi (Księżę Gremin). Mimo wszystko! Pytanie, co by było, gdyby występowali w innej inscenizacji? Może wtedy suma by się idealnie zgodziła? Bezmyślność jest groźna, bo zabija innych. Wyszłam z teatru przy Lubicz jak zaczadzona.

Elzbieta Konieczna
Miesiąc w Krakowie
4 stycznia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia