Anna Mierzwa laureatką

Stoważyszenie Loża Patronów Teatru Nowego - Srebrna Maska dla najlepszego aktora

Po raz 20. Stowarzyszenie Loża Patronów Teatru Nowego wręczało nagrodę Srebrnej Maski dla najlepszego aktora.

W tym roku laureatką została Anna Mierzwa, nominowana za rolę Piekarzowej [na zdjęciu pośrodku] w spektaklu "Testament psa" w reż. Remigiusza Brzyka. Uroczystość odbyła się na Scenie Nowej po premierze spektaklu "Mister Barańczak" w reżyserii oraz wg scenariusza i z opracowaniem muzycznym Jerzego Satanowskiego.

Srebrna Maska to coroczny plebiscyt, a zwycięzca wybierany jest dwustopniowo. Najpierw członkowie Loży Patronów po każdej premierze nominują najlepszego aktora, a potem z tego grona wybierają tego, który otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie.

- W tym roku zadanie było szczególnie trudne, bowiem dużo było premier - aż osiem - mówił Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów.

W gronie nominowanych znaleźli się: Edyta Łukaszewska za rolę Belinde w spektaklu "Dom Lalki'' w reż. Michała Siegoczyńskiego, Grzegorz Gołaszewski za rolę Dyrektora w spektaklu "Firma'' w reż. Moniki Strzępki, Maria Rybarczyk za rolę Matki terrorystki w spektaklu " Dyskretny urok burżuazji'' w reż. Marcina Libery, Michał Kocurek za rolę On-ego w spektaklu "Imperium'' w reż. Cezarego Studniaka, Radosław Elis za "śpiewającą'' rolę w spektaklu "Życie to nie teatr'' w reż. Jerzego Satanowskiego, Daniela Popławska za rolę Eve w spektaklu "Wnętrza'' w reż. Pawła Miśkiewicza, Małgorzata Łodej-Stachowiak za rolę Służącej Poncji w spektaklu "Dom Bernardy Alba'' w reż. Magdaleny Miklasz i Anna Mierzwa za rolę Piekarzowej w spektaklu "Testament psa'' w reż. Remigiusza Brzyka.

O odczytanie werdyktu został poproszony Michał Grudziński, ubiegłoroczny laureat.

- Wszyscy zasługujecie na Maski - powiedział nieco przedłużając moment oczekiwania. - Zdobywa ją w tym roku aktorka i to bardzo zdolna - Anna Mierzwa.

Po wręczeniu nagród przez członków Zarządu Loży Patronów, a także Ryszarda Włodawca, który Maskę wykonał, Michał Grudziński złożył laureatce życzenia, nad którymi myślał, jak zaznaczył, przez cały dzień:

- Płyń przez aktorskie morza i oceany i niech admirał wybiera ci najlepsze rejsy. Tego Tobie i Wam wszystkim aktorom życzę i pamiętajcie, że okręt ten nazywa się Teatr Nowy.

- Dziękuję za życzenia. Nie spodziewałam się tego wyróżnienia i nie mam przygotowanej mowy - mówiła Anna Mierzwa - Ale bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jestem szczęśliwa.

Po tak emocjonujących wydarzeniach goście udali się na uroczysty bankiet, by wznieść toast za aktorów Teatru Nowego i ich kolejne sukcesy.

Elżbeta Podolska
Polska Głos Wielkopolski
29 października 2013

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia