Antoni Augustynek Wichura (1909 - 1969)

Aktor radiowy, teatralny i filmowy, konferansjer.

Urodził się 1 października 1909 w Bilczycach k. Myślenic. Zmarł 19 czerwca 1969 w Krakowie.

Właściwie Antoni Franciszek Augustynek. Był synem Jana i Anny Augustynków. W dzieciństwie przez kilka lat przebywał wraz z rodzicami w Ameryce. Po powrocie do kraju i uzyskaniu matury ukończył anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1935 podjął pracę jako spiker w krakowskiej rozgłośni PR. W tym okresie brał też udział w pracy amatorskich akademickich zespołów teatralnych, m.in. zespołu Poltea, a także w przedstawieniu "Igrce w gród walą" w krakowskim Barbakanie. W 1936 występował w teatrze Cricot, m.in. w sztuce "Element żeński".

W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej jako oficer rezerwy w 204 Pułku Obrony Narodowej.

Po II Wojnie Światowej podjął pracę w radiu, gdzie wyróżnił się szczególnie jako odtwórca tekstów w gwarze podhalańskiej. Równocześnie w 1945 występował w Starym Teatrze w Krakowie, grał m.in. Sofara ("Mąż doskonały"). Potem współpracował dorywczo z Teatrem Rozmaitości, gdzie grał m.in. w "Mężu doskonałym" Jerzego Zawieyskiego i rolę tytułową w "Burmistrzu Stylmondu" Maurycego Meaterlnicka (1961).

Zagrał także: Króla Zygmunta I w spektaklu „Farfurka królowej Bony" Anny Świrszczyńskiej w reżyserii Marii Biliżanki w Teatrze dla Dzieci „Wesoła Gromadka" w Krakowie (premiera 29 kwietnia 1948), Zapowiadacza w „Kredowym kole" Li Hsing Tao w krakowskim Teatrze Młodego Widza (premiera 7 maja 1950) oraz Pana Franka w spektaklu „Pamiętnik Anny Frank" Johna Francesa Goodricha i Alberta Hacketta w reżyserii Jerzego Merunowicza w Teatrze Młodego Widza w Krakowie (premiera 26 października 1957).

W 1953 zagrał postać Kolejarza w jednej z trzech nowel w filmie Czesława Petelskiego „Trzy opowieści" (premiera 24 kwietnia 1953).

Współdziałał też z krakowską Estradą. W dniu śmierci prowadził przedstawienie inauguracyjne Teatru Regionalnego w Barbakanie.

Źródła: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego, FilmPolski, E-teatr, Wikipedia.

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
1 października 2022
Portrety
Antoni Wichura

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia