"Antyhona" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

34 Warszawskie Spotkania Teatralne

Spektakl "Antyhona" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakwalifikował się do tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć białostockie przedstawienie 11 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy na Scenie im. Gustawa Holoubka w Pałacu Kultury i Nauki.

34. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4 - 14 kwietnia 2014 roku. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakle Jana Klaty, duetu Janiczak-Rubin, Marcina Libera czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Obok nich w warszawskim Teatrze Dramatycznym zostanie pokazana "Antyhona" na podstawie dramatu Sofoklesa przeniesiona przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur oraz Danę Łukasińską w polską rzeczywistość lat 40. ubiegłego wieku.

"Antyhona" to projekt wyjątkowy. Powstał w efekcie spotkania Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z malarzem - prof. Leonem Tarasewiczem, który po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się zaprojektować scenografię do przedstawienia teatralnego. Spektakl został zrealizowany w ramach pierwszej odsłony festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Premiera przedstawienia odbyła się 29 września 2013 r. na białostockim Placu Jana Pawła II. Wcześniej, przedpremierowo, zostało ono zaprezentowane 6 września 2013 r. na Placu Jagiellońskim w Krynkach, mieście położonym nieopodal granicy polsko-białoruskiej.

Spektakl opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające

w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach.

Sprzedaż biletów w kasach scen Teatru Dramatycznego (PKiN, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego przy ul. Kasprzaka 22 oraz Scena Przodownik przy ul. Olesińskiej 21) ruszy 14 marca o godzinie 12:00. Bilety normalne na spektakl "Antyhona" będą kosztować: 120/100/80/70/50 zł, bilety ulgowe: 110/90/70/60/40 zł, wejściówki 20 zł.

(-)
Materiał Festiwalu
6 marca 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...