Artyści nagrodzeni przez Parlament Europejski

nagrodzeni zostali: Jacek Głomb oraz wrocławski Teatr Arka

Jacek Głomb, reżyser i dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz wrocławski Teatr Arka to tegoroczni dolnośląscy laureaci Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Informację o nagrodzonych przekazali eurodeputowani Piotr Borys oraz Lidia Geringer de Oedenberg.

Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego może nominować do nagrody jednego kandydata rocznie. Jacek Głomb, który jest też założycielem i prezesem Fundacji "Naprawiacze świata", był nominowany przez Piotra Borysa, a Teatr Arka zgłosiła do wyróżnienia Lidia Geringer de Oedenberg.

Głomba nagrodzono za promowanie szacunku dla różnorodności kulturowej, religijnej i językowej oraz wspieranie integracji różnych narodowości.

Kierowaną przez dyrektor Renatę Jasińską Arkę wyróżniono za promowanie równości, otwartości, wrażliwości oraz tolerancji, bo to jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce.

Wśród 43 nagrodzonych w 2013 r. przez Parlament Europejski są też inni laureaci z Polski - Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina.

Wcześniej dolnośląskimi laureatami nagrody byli: dziennikarka i działaczka społeczna Grażyna Orłowska-Sondej, restauratorka Elżbieta Lech-Gotthardt ze Zgorzelca, która ratowała zabytkowe domy przysłupowe oraz Stowarzyszenie Św. Celestyna.

Nagrodami uhonorowani zostali też m.in.: Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Polska Akcja Humanitarna, Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Świętego Mikołaja.

Parlament Europejski ufundował Europejską Nagrodę Obywatelską w 2008 r., aby uhonorować Europejczyków zasłużonych w promowaniu lepszego zrozumienia i ściślejszej integracji obywateli i państw członkowskich. Nagroda przyznawana jest ludziom i organizacjom ułatwiającym ponadnarodową współpracę w ramach Unii Europejskiej.

(-)
(PAP)
10 czerwca 2013
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...