Artyści o artystach, czyli nowy serial w Krakowie

Twórcą jest duet Monika Strzępka i Paweł Demirski

W Krakowie powstają zdjęcia do nowego serialu TVP2 - "Artyści". Jego twórcą jest słynny duet Monika Strzępka i Paweł Demirski, a w rolach głównych wystąpią m.in. znani krakowscy aktorzy. - Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce TVP postanowiła przybliżyć telewizyjnej publiczności realia pracy artystycznej, trudnej i często niedocenianej - mówi prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński.

Zdjęcia do "Artystów" kręcono wczoraj w dawnym centrum administracyjnym kombinatu w Nowej Hucie. Serial ma być społeczno-obyczajową opowieścią o współczesnym polskim teatrze i jego twórcach, a w szerszej perspektywie także o Polsce. "Artyści" opowiadają o losach fikcyjnego, publicznego Teatru Popularnego w Warszawie.

- "Artyści" to całkowicie własna produkcja TVP, oryginalna, a zarazem misyjna seria fabularna - mówi prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński.

- Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce TVP postanowiła przybliżyć telewizyjnej publiczności realia pracy artystycznej, trudnej i często niedocenianej - dodaje.

Akcja serialu rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru popełnia "spektakularne" samobójstwo. Nowym dyrektorem zostaje młody reżyser z prowincji. Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne. Wkrótce okazuje się jednak, że budżet nie pozwala na ich realizację, a bohater wciągnięty został w rozgrywkę urzędników miejskich, którzy szukają pretekstu do likwidacji instytucji. Walka o przetrwanie teatru przeplata się ze zmaganiami artystycznymi zespołu.

Autorem scenariusza jest Paweł Demirski, za reżyserię odpowiada Monika Strzępka. Znany i uhonorowany m.in. Paszportem "Polityki" tandem ma na koncie m.in. polityczny serial teatralny "Klątwa, odcinki beznadziei". W "Artystach" zobaczymy m.in. Marcina Czarnika, Edwarda Linde-Lubaszenkę, Tadeusza Huka, Ewę Dałkowską, Jerzego Trelę, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Karolaka, Dorotę Segdę, Marię Maj, Agnieszkę Glińską i Klarę Bielawkę.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Serial liczył będzie osiem odcinków, które trafią na antenę telewizyjnej "Dwójki" wiosną przyszłego roku.

Mateusz Borkowski
Dziennik Polski
14 grudnia 2015

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia