Artyści Opery Śląskiej nagrodzeni

Teatralne Nagrody Muzyczne im. J. Kiepury dla Opery Śląskiej

Olbrzymi sukces artystów związanych z bytomskim teatrem. Bassem Akiki, Ewa Majcherczyk oraz Sławomir Naborczyk zostali uhonorowani XII Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi im. Jana Kiepury. Laury te wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 września się na Zamku Królewskim w Warszawie.

17 września okazał się niezwykle szczęśliwym dniem dla środowiska artystycznego teatrów muzycznych, ponieważ tego dnia ogłoszono laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych. Trzy z nich powędrowały do znajdującej się w Bytomiu Opery Śląskiej. Artyści związani z tutejszą instytucją kultury zostali wyróżnieni aż w trzech w kategoriach: najlepszy dyrygent, najlepsza śpiewaczka operowa i najlepszy debiut (śpiewaka).

To doskonała wiadomość na otwarcie nowego, 74. sezonu teatralnego, który zainaugurowano zaledwie dzień wcześniej, czyli w niedzielę, 16 września. - Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie – informuje Magdalena Nowacka-Goik, rzecznik prasowy Opery Śląskiej. Uroczysta gala wręczenia odbyła się w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego. Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli eksperci specjalizujący się w dziedzinach nagradzanych podczas konkursu: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. Dodatkowo, kapituła powołała także Janusza Józefowicza jako eksperta w dziedzinie musicalu. Obradom przewodniczyła Iwona Wujastyk, będąca zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, który jest organizatorem konkursu.

W ramach 18 kategorii nagrodzeni zostali twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki, składających się na działalność teatrów muzycznych. W kategorii Najlepszy dyrygent, nagrodę odebrał Bassem Akiki. - Dyrektor artystyczny Opery Śląskiej został doceniony za kierownictwo muzyczne w operze „Romeo i Julia" Charles'a Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Rolą Julii w tym spektaklu, tytuł najlepszej śpiewaczki operowej zdobyła Ewa Majcherczyk. Natomiast Sławomira Naborczyka wyróżniono w kategorii Najlepszy debiut za kreację Edwina w „Księżniczce czardasza" Emmericha Kálmána, (reżyseria Pia Partum) – dodaje Nowacka-Goik.

- Teatralne Nagrody Muzyczne są nie tylko uhonorowaniem najlepszych twórców i artystów teatrów muzycznych ale są one również drogowskazem dla publiczności, rekomendacją tego, co warto zobaczyć w najbliższym sezonie - powiedziała Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Produkcje, które współtworzą nagrodzeni artyści można zobaczyć na deskach Opery Śląskiej także w tym sezonie. 21, 23 i 25 września wystawiony zostanie spektakl „Romeo i Julia". - Warto wspomnieć, że ta właśnie opera, święciła triumfy w marcu tego roku. Zdobyła Nagrodę Teatralną Województwa Śląskiego Złotą Maskę w trzech kategoriach: Przedstawienie Roku 2017, rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta (Romeo) i za scenografię dla Luigiego Scoglio – wyjaśnia rzecznik prasowy Opery Śląskiej.

Wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych znalazł się także Robert Bondara, który zdobył tytuł dla najlepszego scenografa i najlepszego reżysera. Doceniono go za produkcje Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ale jest też reżyserem i choreografem spektaklu baletowego Opery Śląskiej, „Szeherezada/Medea". Spektakl można zobaczyć 30 września oraz 28 października.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dzennik Zachodni
19 września 2018
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia