Artyści z Czech gościnnie w Bytomiu

"Diabeł i Kasia" - Antoni Dworzak - Slezski Divadl Opava

Artyści z Czech wystąpią gościnnie na bytomskiej scenie ze spektaklem operowym pt. "Diabeł i Kasia". To liczące trzy akty dzieło czeskiego kompozytora i dyrygenta Antonina Dworzaka do libretta Adolfa Weniga miało swoją prapremierę w Pradze w 1899 roku.

Jak poinformowała w piątek Opera Śląska w Bytomiu operę komiczną wystawią artyści z Teatru Śląskiego w Opawie (Slezske Divadlo Opava).

Spektakl opowiada historię wiejskiej dziewczyny, która uwielbia taniec i jest gotowa pląsać nawet z samym diabłem. Nagle pojawia się czart i porywa ją do piekieł. Szybko jednak dochodzi do wniosku, że ma dosyć dziewczyny i próbuje odesłać ją z powrotem.

- To piękna i barwna historia oraz niezwykle urokliwe przedstawienie, która zostanie pokazane na deskach bytomskiej opery w ramach trwającej od 2007 roku współpracy z artystami teatru w Opawie - powiedziała PAP w piątek Grażyna Konieczna z Opery Śląskiej w Bytomiu.

Opera zostanie zaprezentowana 17 listopada. - Do Bytomia przyjedzie niemal pełny skład artystyczny z Opawy, licząca ok. 70-80 grupa artystów, w tym soliści, chór, orkiestra i balet. Niemal całkowicie inscenizacja zostanie przeniesiona z Czech na scenę opery w Bytomiu - dodała Konieczna.

Do tej pory w ramach trwającej sześć lat współpracy Opera Śląska w Bytomiu zaprezentowała w Opawie opery "Aida" oraz "Nabucco". W grudniu śląscy artyści przedstawią czeskiej publiczności operę "Don Carlos".

Antonin Dworzak (1841-1904), czeski kompozytor i dyrygent, był niezwykle wszechstronny. Tworzył symfonie, pieśni, poematy symfoniczne, koncerty, opery. "Diabeł i Kasia" obok m.in. "Rusałki" jest jedną z najsłynniejszych oper, które stworzył.

(-)
(PAP)
9 listopada 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...