Artyści z najlepszych teatrów muzycznych

1. Przegląd teatrów muzycznych „Czas na teatr": Poznań 9-12 września 2022

Artyści z najlepszych teatrów muzycznych w kraju wystąpią w stolicy Wielkopolski już między 9 a 12 września. Podczas tego niezwykłego wydarzenia w przestrzeniach Auli Artis oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu widzowie będą mogli zobaczyć pokazy spektakli "Cesarz", "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba", "Mury Jerycha" oraz "Irena".

W ramach ogólnopolskiego przeglądu teatrów do stolicy Wielkopolski zawitają cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem widowni: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie czy Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a wszystko to pod kuratelą Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Przegląd 9 września otworzy "Cesarz" w reżyserii Cezarego Studniaka (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). To paradokument sceniczny oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930-1936 i 1941-1974. Spektakl, który będzie można zobaczyć w Auli Artis o godz. 19:00, oparty jest na opowieściach dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę, które układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.

Drugiego dnia wydarzenia o godz 19:00 Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje na swojej scenie tegoroczną premierę - "Irena". To dramat oparty na niezwykłej historii Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która wraz z grupą innych bohaterów uratowała z warszawskiego getta kilkaset dzieci. Spektakl o Irenie Sendlerowej powstaje we współpracy Polaków i Amerykanów - reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, piosenki napisał nagrodzony Grammy i Pulitzerem Mark Campbell, a libretto Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk. Musical przeznaczony jest dla widzów powyżej 12. roku życia.

11 września o godz. 17:00 w Auli Artis widzowie zobaczą mrożący krew w żyłach musical "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba" (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie). Jest on oparty na historii studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Natchnieni filozofią Nietzschego i przekonaniem, że są nadludźmi, zaplanowali morderstwo. Autorem libretta, tekstów utworów i muzyki jest Stephen Dolginoff. Reżyserem jest Tadeusz Kabicz, a w głównych rolach widzowie zobaczą Macieja Pawlaka i Marcina Januszkiewicza - znanych także ze sceny Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Przegląd zamknie autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka "Mury Jerycha" (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). To adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho i komentarz do sytuacji panującej w Kościele, w którym ścierają się część uboga i pokorna oraz część silna i karząca. Historii dopełnia prosta, ale zachwycająca scenografia (Bożena Ślaga), za którą posłużył niemal wyłącznie... piasek. Na oczach widzów zmienia się w pustynny krajobraz, rzekę, szachownicę czy mury. Spektakl "Mury Jerycha" powstał jako współprodukcja Teatru Muzycznego w Gdyni, Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Stowarzyszenia "Baduszkowcy". W Poznaniu będzie można go zobaczyć 12 września o godz. 19:00 w Auli Artis.

"Czas na teatr" to poza spektaklami również inne atrakcje. 9 września w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Instytut Kulturoznawstwa oraz Filologii Polskiej UAM oraz Instytut Slawistyki PAN organizują konferencję naukową, która pozwoli ukazać paletę chwytów i motywacji stojących za ożywianiem przez musicale postaci i wydarzeń z historii.

Co więcej, 11 września w ramach kina plenerowego przy siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu, odbędzie się pokaz filmowy spektaklu Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. "Białoruś Obrażona" przypomina dramatyczną kronikę z wydarzeń, które miały miejsce niedawno tuż za naszą wschodnią granicą. Pokazowi towarzyszył będzie panel dyskusyjny, o tym, jak musical staje się lekcją historii, poszerza sam dyskurs historyczny i sposoby opowiadania o przeszłości. W roli prelegentów wystąpią: Joanna Roszak, Przemysław Kieliszewski, Wojciech Bernatowicz, Wojciech Kościelniak, Marcin Zawada, Mirosław Różalski, Marek Golonka, Daniel Wyszogrodzki, Jacek Mikołajczyk oraz Joanna Maleszyńska.

Bilety na poszczególne spektakle oraz 3-dniowe karnety wraz z pozostałymi informacjami znaleźć można na: www.teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr i na www.fb.com/CzasNaTeatr. Kupując karnet, widzowie otrzymają w wiadomości mailowej informację o otrzymanym rabacie na czwarty spektakl - Irenę. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Na pokaz filmowy "Białoruś Obrażona" obowiązują bilety za 5 zł, jednak dla posiadających karnety wstęp jest bezpłatny.

(jz)
www.poznan.pl
8 września 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia