Artystyczne przedsięwzięcia

26. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

Spektakle teatrów eksperymentalnych z Polski i zagranicy, sztuka ulicy, a także instalacja dźwiękowa na rynku miejskim - to tylko niektóre z imprez w ramach 26. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Tegoroczna ich edycja odbędzie się 20-28 maja

Dni Sztuki Współczesnej organizuje Białostocki Ośrodek Kultury, a imprezy odbywać się będą także m.in. w Akademii Teatralnej, starych magazynach towarowych na ulicy Węglowej, na Rynku Kościuszki oraz na terenie Politechniki Białostockiej. Tegoroczny budżet festiwalu, to 430 tys. zł. Impreza finansowana jest przez białostocki magistrat.

Jak powiedziała w piątek na konferencji prasowej Joanna Mieczkowska z BOK-u, tegoroczny festiwal skupia się na inicjatywach wokół teatru współczesnego, który wykorzystuje w spektaklach także taniec czy sztuki wizualne.

Festiwal, to blisko czterdzieści artystycznych przedsięwzięć. Wśród nich, spektakle znanych teatrów z Polski, jak Scena Plastyczna KUL z Lublina, Stowarzyszenie Teatralne Chorea z Łodzi czy - znany już białostoczanom z wcześniejszych edycji festiwalu - Teatr Biuro Podróży z Poznania.

Mieczkowska powiedziała, że będą to także przedstawienia grup zagranicznych, m.in. Teatru Derevo, tworzonego przez aktorów z Rosji i Niemiec, którzy pokażą spektakl "Harlekin". To również pokaz spektaklu wiedeńskiego reżysera Klausa Obermaiera, który - dodała Mieczkowska - jako jeden z pierwszych artystów zaczął wykorzystywać w swoich sztukach nowe media, np. wizualizacje.

Zaplanowano też m.in. warsztaty designerskie, podczas których powstanie instalacja artystyczna. Instalacja "obuduje" stary, drewniany dom na ulicy Młynowej w Białymstoku, gdzie mieści się Teatr Trzyrzecze. Dodatkowo na Rynku Kościuszki, przez cały czas trwania festiwalu, będzie można słuchać i oglądać instalację dźwiękową "Co w trawie piszczy".

Podczas tegorocznej edycji "East Side Street Art", czyli inicjatywy przybliżającej białostoczanom sztukę ulicy, twórcy graffiti z Polski i zagranicy zamalują mur Zakładu Karnego w Białymstoku. Mieczkowska powiedziała, że blisko 30 artystów będzie miało do dyspozycji ścianę o powierzchni ok. 1,5 tys. metrów kwadr.

W festiwalowej kawiarni, w Białostockim Ośrodku Kultury, odbędzie się "Silent Disco". Mieczkowska wyjaśniła, że każdy z uczestników otrzyma słuchawki - wybierze jeden z trzech kanałów i dopiero wtedy będzie mógł słuchać wybranej muzyki czy tańczyć. Kiedy je zdejmie, "w ciszy" będzie mógł rozmawiać ze znajomymi.

(-)
PAP
30 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...