Artystyczne zakończenie wakacji w "Baju Pomorskim"

"Lato w teatrze" po raz ostatni

Dwa przedstawienia i interaktywna wystawa artystyczno-edukacyjna "Dzieci tworzą dzieło sztuki" to propozycja "Baja Pomorskiego" na ostatnie dni sierpnia.

W najbliższą sobotę i niedzielę (29-30.08; godz. 15:00) po raz ostatni mali i młodzi twórcy z półkolonii teatralnych "Lato w teatrze" zagrają swoje autorskie przedstawienie "Drzewo dzieci" (wstęp wolny). Dzieci powołują na scenie magiczny świat zbudowany z ich marzeń, snów i wrażeń z codziennego życia. Za pomocą teatru cieni, teatru fluorescencyjnego, pantomimy, gry scenicznej i aranżowanej na żywo muzyki pokazują to, co jest dla nich ważne, piękne, co budzi lęk, a co sprawia radość i niesie nadzieję. W przedstawieniu spotkamy m.in. Kopciuszka, Pajaca, Krokodyla, Króla Pomidora, latające krzesło. Dzieci ożywiają te postaci z ogromną z pasją i radością tworzenia czegoś niepowtarzalnego, co mogło się tylko marzyć. Ich Teatr Wyobraźni oddziałuje na widzów siłą spełnionych dziecięcych marzeń. Projekt półkolonii "Lato w teatrze" odbywał się w Baju Pomorskim w dniach 3-16 sierpnia 2009 i był finansowany przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Już tylko do 31 sierpnia czynna będzie interaktywna instalacja "Dzieci tworzą dzieło sztuki", której towarzyszy przedstawienie "Planeta zagubionych baloników". Ta nowatorska propozycja letnia "Baja Pomorska" spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Od początku sierpnia niespełna 1300 osób odwiedziło "Baj Pomorski", a 780 widzów obejrzało eksperymentalne przedstawienie, które grane jest tylko dla dwóch rodzin. Instalację można zwiedzać codziennie w godz. 10:00-18:00. Przekształcone plastycznie wnętrza foyer teatralnego przenoszą odbiorców w światy trzech uczuć widzianych oczami dzieci - radości, smutku i miłości. Podążając za wyobraźnią dzieci, które tworzyły instalację, w każdej z grot można odkrywać to, jak uczucia pokazać przez kolor, kształt, kompozycję czy rzeźbę. Dopełniające instalację przedstawienie rodzinne "Planeta zagubionych baloników" grane jest 6 razy dziennie (godz.: 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 17:00). Bliski kontakt widzów z aktorami i interaktywny udział w przedstawieniu sprawiają, że tak dzieci, jak i rodzice przestają być widzami, a stają się bohaterami teatralnej opowieści. Dwóch pilotów prezentuje krótką historię Adasia i jego taty, którzy ukryli swoje sekretne marzenia w baloniku. Rodzice i dzieci otrzymują podczas przedstawienia swoje baloniki marzeń i razem z bohaterami z opowieści pilotów przeżywają utratę balonika i wyruszają w kosmiczną podróż. Ubrani w atrybuty pilotów rozpoczynają kosmiczną wyprawę. Dzięki wyobraźni, magii teatru i projekcjom multimedialnym lecą na Księżyc, przemierzają Drogę Mleczną by wylądować na truskawkowej planecie zagubionych baloników. Niezwykła podróż teatralna zachęca tak dzieci, jak i dorosłych do pamiętania o marzeniach i zabiegania o to, aby się spełniły, choćby w wyobraźni. Ten eksperymentalny spektakl zostanie zagrany w sierpniu 165 razy. Jest to rekordowa liczba prezentacji jednego tytułu w miesiącu. Projekt „Dzieci tworzą dzieło sztuki” został zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Gminy Miasta Toruń. 

Sezon 2009/2010 "Baj Pomorski" rozpocznie 6 września (niedziela, godz.16:30) przedstawieniem "Ach, ta Mysia". Już 13 września będzie można zobaczyć pierwszą premierę nowego sezonu - "Podróże Guliwera" wg Jonathana Swifta, w reż. Ondreja Spišaka.

Marzenna Wiśniewska
Teatr Baj pomorski
27 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia