Artystyczne zakończenie wakacji w "Baju Pomorskim"

"Lato w teatrze" po raz ostatni

Dwa przedstawienia i interaktywna wystawa artystyczno-edukacyjna "Dzieci tworzą dzieło sztuki" to propozycja "Baja Pomorskiego" na ostatnie dni sierpnia.

W najbliższą sobotę i niedzielę (29-30.08; godz. 15:00) po raz ostatni mali i młodzi twórcy z półkolonii teatralnych "Lato w teatrze" zagrają swoje autorskie przedstawienie "Drzewo dzieci" (wstęp wolny). Dzieci powołują na scenie magiczny świat zbudowany z ich marzeń, snów i wrażeń z codziennego życia. Za pomocą teatru cieni, teatru fluorescencyjnego, pantomimy, gry scenicznej i aranżowanej na żywo muzyki pokazują to, co jest dla nich ważne, piękne, co budzi lęk, a co sprawia radość i niesie nadzieję. W przedstawieniu spotkamy m.in. Kopciuszka, Pajaca, Krokodyla, Króla Pomidora, latające krzesło. Dzieci ożywiają te postaci z ogromną z pasją i radością tworzenia czegoś niepowtarzalnego, co mogło się tylko marzyć. Ich Teatr Wyobraźni oddziałuje na widzów siłą spełnionych dziecięcych marzeń. Projekt półkolonii "Lato w teatrze" odbywał się w Baju Pomorskim w dniach 3-16 sierpnia 2009 i był finansowany przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Już tylko do 31 sierpnia czynna będzie interaktywna instalacja "Dzieci tworzą dzieło sztuki", której towarzyszy przedstawienie "Planeta zagubionych baloników". Ta nowatorska propozycja letnia "Baja Pomorska" spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Od początku sierpnia niespełna 1300 osób odwiedziło "Baj Pomorski", a 780 widzów obejrzało eksperymentalne przedstawienie, które grane jest tylko dla dwóch rodzin. Instalację można zwiedzać codziennie w godz. 10:00-18:00. Przekształcone plastycznie wnętrza foyer teatralnego przenoszą odbiorców w światy trzech uczuć widzianych oczami dzieci - radości, smutku i miłości. Podążając za wyobraźnią dzieci, które tworzyły instalację, w każdej z grot można odkrywać to, jak uczucia pokazać przez kolor, kształt, kompozycję czy rzeźbę. Dopełniające instalację przedstawienie rodzinne "Planeta zagubionych baloników" grane jest 6 razy dziennie (godz.: 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 17:00). Bliski kontakt widzów z aktorami i interaktywny udział w przedstawieniu sprawiają, że tak dzieci, jak i rodzice przestają być widzami, a stają się bohaterami teatralnej opowieści. Dwóch pilotów prezentuje krótką historię Adasia i jego taty, którzy ukryli swoje sekretne marzenia w baloniku. Rodzice i dzieci otrzymują podczas przedstawienia swoje baloniki marzeń i razem z bohaterami z opowieści pilotów przeżywają utratę balonika i wyruszają w kosmiczną podróż. Ubrani w atrybuty pilotów rozpoczynają kosmiczną wyprawę. Dzięki wyobraźni, magii teatru i projekcjom multimedialnym lecą na Księżyc, przemierzają Drogę Mleczną by wylądować na truskawkowej planecie zagubionych baloników. Niezwykła podróż teatralna zachęca tak dzieci, jak i dorosłych do pamiętania o marzeniach i zabiegania o to, aby się spełniły, choćby w wyobraźni. Ten eksperymentalny spektakl zostanie zagrany w sierpniu 165 razy. Jest to rekordowa liczba prezentacji jednego tytułu w miesiącu. Projekt „Dzieci tworzą dzieło sztuki” został zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Gminy Miasta Toruń. 

Sezon 2009/2010 "Baj Pomorski" rozpocznie 6 września (niedziela, godz.16:30) przedstawieniem "Ach, ta Mysia". Już 13 września będzie można zobaczyć pierwszą premierę nowego sezonu - "Podróże Guliwera" wg Jonathana Swifta, w reż. Ondreja Spišaka.

Marzenna Wiśniewska
Teatr Baj pomorski
27 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia