Atesty dla Teatru Banialuka

"Przygody Sindbada Żeglarza" oraz "Król umiera"

Po raz kolejny spektakle Teatru Lalek Banialuka otrzymały wyróżnienie przyznawane przez ASSITEJ (Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) zwane ATESTEM - Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.
Nagrodzone zostały aż dwa spektakle zrealizowane w 2009 roku: "Przygody Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana, reż: Jacek Malinowski, oraz "Król umiera", reż: François Lazaro.

Wręczenie ATESTÓW odbędzie się podczas uroczystego zakończenia XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2010”. W ramach tegoż festiwalu, 4 października, Banialuka zaprezentuje nagrodzone widowisko Przygody Sindbada Żeglarza.

Przygody Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana w reżyserii Jacka Malinowskiego to opowieść o dzielnym podróżniku opływającym nieznane lądy i wyspy,  przeżywającym mnóstwo pasjonujących przygód pośród  tajemniczych, baśniowych krain z pogranicza snu i jawy. Tytułowy bohater pokonując długą drogę przez morza, ale też przez własne słabości, zawody i rozczarowania, kończy podróż jako człowiek spełniony i bohater niezwykle pozytywny – nieulękły i moralnie zwycięski w najtrudniejszych sytuacjach.
W listopadzie spektakl będzie można zobaczyć w Banialuce.

Król umiera Eugène Ionesco w reżyserii François Lazaro  to wielokrotnie nagradzany (m.in. Złota Maska 2010, Perła Sąsiadów 2010) spektakl opowiadający o człowieku, jego wielkości i upadku, pogrążeniu się we władzy, dającej złudne poczucie bezgranicznej nietykalności i nieprzemijalności.
W najbliższym czasie spektakl Król umiera będzie można zobaczyć  24 września o godz.18:00 w Banialuce  podczas specjalnej prezentacji dedykowanej Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego, a także 29 września podczas festiwalu BÁBKARSKÁ BYSTRICA w Słowacji.

oprac. m.w.
Materiały Teatru
14 września 2010

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia