Atrakcje DniaTeatru

"Murzyn (może odejść)" - chor: Dariusz Brojek - Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie

Prapremierą sztuki "Murzyn (może odejść)" Remigiusza Cabana rzeszowska "Siemaszka" świętowała w sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru.

Inspirowany autentycznymi wydarzeniami z połowy XIX wieku spektakl to historia czarnoskórego amerykańskiego aktora szekspirowskiego Iry Aldrige\'a, który przyjechał do Łodzi, by wcielić się w tamtejszym teatrze w rolę Otella. Do premiery jednak nie dochodzi z powodu nagłej śmierci aktora. Jak na klasyczny kryminał przystało zaczyna pojawiać się pytanie, czy Aldrige na pewno umarł z powodu choroby? Usłana komicznymi sytuacjami droga do rozwiązania zagadki prowadzi do zaskakująco zabawnego finału.

Sztuką "Murzyn (może odejść)" rzeszowski teatr włączył się w obchody 49. Międzynarodowego Dnia Teatru. Jednak sobotnia premiera to nie wszystko. W poniedziałek na Uniwersytecie Rzeszowskim aktorzy "Siemaszki" wspólnie z kolegami z teatru Maska czytać będą sztukę zatytułowaną "Salinger". - Wybraliśmy tekst reprezentujący współczesną dramaturgię, literaturę myślę ciekawą, zwłaszcza dla młodego odbiorcy - mówi Jacek Malinowski, dyrektor artystyczny teatru Maska. - Taka próba czytana to bardzo popularna formuła. Cieszę się, że w ten sposób dwa rzeszowskie teatry integrują się z okazji wspólnego święta - dodaje Waldemar Matuszewski, dyrektor "Siemaszki".

lucy
Gazeta Wyborcza Rzeszów
30 marca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki