Austriacka premiera polskiego spektaklu

"Macica" - reż. Maria Wojtyszko - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Kto jeszcze nie widział głośnej sztuki "Macica" Marii Wojtyszko nagrodzonej w 2006 r. nagrodą Teatru Starego w Krakowie i miesięcznika "Dialog" może to nadrobić w Wiedniu. Theater Brett zaprasza na austriacką premierę dramatu.

Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem Teatru Publicznego, upamiętniając w ten sposób m.in. 250-lecie istnienia Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Obchody Roku Polskiego Teatru w Austrii Instytut Polski zainauguruje w wiedeńskim Theater Brett, który wystawia sztukę "Macica" młodej polskiej autorki Marii Wojtyszko.

"Macica" miała swoją polską prapremierę w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach, a prapremierę światową w teatrze Lofft w Lipsku. Teraz zostanie zaprezentowana wiedeńskiej publiczności.

"Macica"

Polska, koniec lat osiemdziesiątych, krótko przed lub po upadku komunizmu. W czasie tego czasu przełomu Wiktoria oczekuje swojego pierwszego dziecka. Jest młodą kobietą, jak wiele innych. Chce zostać nauczycielką, nie wie dokładnie, kto jest ojcem jej nienarodzonego dziecka, i nie wie, czy w ogóle chce być w ciąży. W każdym razie nie chce być taka, jak jej rodzice. Babcia Wiktorii cierpiała podczas okupacji niemieckiej, a matka Wiktorii w czasach komunizmu. Wiktoria żyje w czasie pozornej wolności i chce wszystko zrobić inaczej - chce być wolna i niezależna, żyć własnym życiem. Czy Wiktorii uda się ten zamiar?

Reżyseria: Christoph Prückner

Obsada: Nika Bre ttschneider, Anna Nowak, Christine Renholdt, Samantha Steppan,Ludvik Kavin, Daniel Tanzberger

Informacje na stronie: www.theaterbrett.at

od 08. stycznia do 07. lutego 2015

wtorek-sobota godz. 20.00

Theater Brett

Münzwardeingasse 2

1060 Wiedeń

(-)
Materiał Teatru
9 stycznia 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia