Autentyczny i prawdziwy

"Dubbing Street" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Do małego, podupadającego studia dubbingowego wprowadza się tajemniczy mężczyzna. Skąd się tam wziął? Czy ukrywa się przed kimś lub przed czymś? Co to może zmienić w życiu pracujących tam ludzi? Czy jego obecność okaże się wybawieniem, czy może wprowadzi w ich codzienność całkowity chaos? Już przecież do tej pory mieli wystarczające problemy z tym, by się jakoś dogadać.

Polska prapremiera sztuki Petra Zelenki, napisana pierwotnie specjalnie dla obsady z Teatru Dejvickiego w Pradze, to opowieść o tym, czy jesteśmy w stanie jeszcze prawdziwie ze sobą rozmawiać. W świecie opanowanym przez popkulturowe cytaty, sami już nie zdajemy sobie sprawy, kiedy mówimy słowami innych. Czy rzeczywiście tak przyzwyczailiśmy się do powtarzania poglądów innych, że zapominamy, co dla nas samych jest prawdziwe? Czy jesteśmy w stanie uwolnić się od tego specyficznego kulturowego dubbingu?

Bohaterowie Zelenki, jak zawsze śmieszni i tragiczni w swojej codzienności, mechanicznie otwierają usta, ale czy tym razem mają faktycznie coś do powiedzenia? Dlaczego znany z błyskotliwych dialogów autor każe im powtarzać coś po raz dziesiąty i składać te same obietnice, których nie spełnią?

Przy pozornie niewiarygodnych dialogach Zelenka pozostaje jak zawsze autentyczny i prawdziwy w swoich obserwacjach współczesnych, zwykłych ludzi. Czeski scenarzysta i reżyser (urodzony w 1967 roku) od lat kontynuuje humor spod znaku Hrabala, Havla czy Menzla. Jego filmy i sztuki teatralne portretują dziwaków i ekscentryków, których życie składa się z nieprzewidywalnych zachowań i absurdalnych zbiegów okoliczności. Ostatecznie zaproponowane opowieści przekładają się na swoisty manifest pokolenia obecnych czterdziestolatków. W Polsce Zelenka ceniony jest nie tylko za tragikomiczne filmy, takie jak „Guzikowcy", „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" czy „Samotni" w reż. Ondříčka. Zrealizował także swoją sztukę w Starym Teatrze w Krakowie oraz nakręcił film „Bracia Karamazow", który Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna wytypowała jako kandydata do Oscara 2009.

(-)
Materiał Teatru
15 października 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia