Awans lub wypowiedzenie

"Firma dziękuje" - reż. Marek Gierszał - Krakowski Teatr Scena STU

Jeśli oglądaliście "Adwokata diabła" lub "Firmę" wiecie, że wymarzona praca może stać się piekłem. 3 i 5 października w Teatrze STU premiera sztuki Lutza Hübnera "Firma dziękuje".

Zasłużony pracownik pewnej firmy zaproszony zostaje do jej domu weekendowego. Powody nie są mu znane, ale domyśla się, że może chodzić o awans lub wypowiedzenie, zwłaszcza że zmieniło się kierownictwo. Początkowo jego młodsi współpracownicy stwarzają iluzję, że zaproszono go w celach wypoczynkowych. Mężczyzna nie jest świadomy, że niezobowiązujące spotkania, rozmowy i rozrywki to sposób na sprawdzenie go jako pracownika. Krusenstern poddawany jest przez nowe kierownictwo firmy brutalnej socjotechnice, której prawdopodobnie ulega większość ludzi w epoce technokracji. Jest niczym Józef K. XXI wieku To podlana komizmem gorzka opowieść o świecie korporacji, ludzkich trybików, niezrozumiałych gier i wyścigu szczurów, okrutnych mechanizmach rynkowych i świecie, w którym rządzi System.

Lutz Hübner jest nagradzanym autorem ponad 30 sztuk teatralnych. Jego twórczość określa się mianem well-made-plays, czyli sztuk dobrze skrojonych, które uczyniły go jednym z najczęściej wystawianych współczesnych autorów na scenach niemieckich.

Prapremiera "Po herbacie" miała miejsce w 2011 roku w Staatsschauspiel w Dreźnie.

(-)
Materiał Teatru
2 października 2014
Portrety
Marek Gierszał

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia