Bądźmy dla siebie dobrzy na wiosnę

"Jerry Springer..." - reż: J. Klata - Teatr Muzyczny we Wrocławiu

Bohater jednego z najgłośniejszych musicali ostatnich lat, "Jerry Springer. The Opera", jest gospodarzem nadawanego od ponad dwóch dekad, popularnego nie tylko w USA, telewizyjnego talk-show - ostrzejszej i bardziej konfrontacyjnej wersji "Rozmów w toku" Ewy Drzyzgi w TVN.

W studiu przypominającym kościół celebrowane są msze za współczesne, błądzące społeczeństwo. Z "brudnych tajemnic" spowiadają się narzeczeni zdradzający narzeczone z transwestytami, przyszli mężowie marzący, aby narzeczone zmieniały im pampersy i dawały klapsy, sprzątaczka (genialna głosowo Emose Uhunmwangho) marząca o karierze striptizerki i jej mąż - maczo/zoofil (Cezary Studiak). Jest nawet Ku-Klux-Klan i wkurzona "wewnętrzna Walkiria" Jerry'ego. Chór widzów nagradza dobrych brawami, na złych buczy, wszystkich zachęca do bójki, wychwala Jerry'ego (Wiesław Cichy) i snuje marzenia o telewizyjnym raju: "Rzuć nas lesbijkom i zanurz w czekoladzie".

Jest absurdalnie, ironicznie, z zabawnymi spiętrzeniami wulgaryzmów i niepoprawnością polityczną - jakby Monty Python zmartwychwstał i zajął się analizą współczesnej telewizji. A potem Jerry Springer trafia do piekła, gdzie ma poprowadzić talk-show, którego gośćmi będzie matryca wszystkich dysfunkcjonalnych rodzin - Boska rodzina; w końcu powstaliśmy na Boski obraz i podobieństwo. Szatan chce przeprosin od Jezusa za strącenie do piekła, Matka Boska ("nieletnia zgwałcona przez archanioła") wyrzuca synowi, że nie było go z nią, jak się starzała, Adam i Ewa bez przerwy się na siebie drą, a Bóg proponuje Jerry'emu posadę doradcy ("Naprawdę trudno jest być mną"). Klata, podobnie jak Jerry, nie potępia swoich bohaterów - to byłoby zbyt łatwe, raczej im współczuje. I zostawia im (i nam) przesłanie: "Dbajcie o siebie i o innych". Kochajmy się.

Aneta Kyzioł
Polityka
5 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia