Bajka dla dzieci i dorosłych

"Ony" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp

Wczorajsze święto teatru gorzowska scena uczciła prapremierą sztuki "Ony". Dziś też można zobaczyć spektakl. Marta Guśniowska dostała za niego nagrodę w konkursie na tekst dla dzieci i młodzieży. Dorośli też muszą go zobaczyć!

Ojca nie pamięta. Matkę zamknęli mu w szpitalu. Ciotka go nie chce, a wujek pijak nie nadaje się na opiekuna. Ośmioletni bohater sztuki "Ony" nie ma łatwo. Ale myli się ten, kto myśli, że czeka go spektakl o brutalnym życiu.

Ojca nie ma, bo jest... piratem. Poszedł w świat z jakąś... papugą. Tak sobie tłumaczy mały chłopiec i oswaja brutalną rzeczywistość. Matka zabierana na noszach do psychiatryka jest jak królowa w lektyce. Dyrektorka szkoły to zła wiedźma z bajki, a wujek, który pędzi bimber jest przecież.... czarnoksiężnikiem, co wciąż pracuje nad tajemnymi miksturami. - Walczyłbym o ciebie jak lew - mówi wujek pijak-czarnoksiężnik, kiedy mu zabierają bratanka, a on zamiast troszczyć się o dziecko, musi chronić swoje "mikstury".

Sztuka "Ony" wczoraj miała prapremierę. Tekst dostał nagrodę na zeszłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. To nie pierwsza i pewnie nie ostatnia nagroda dla Marty Guśniowskiej. Autorka na stałe związana z Białostockim Teatrem Lalek na podbój teatralnego świata wyruszyła z naszego Międzyrzecza. Debiutowała sztuką "Baśń o Rycerzu bez Konia". Ma 34 lata i na koncie kilkadziesiąt tekstów dramatycznych, które doczekały się już realizacji w wielu teatrach. Także za granicą.

W Gorzowie najnowszy tekst Guśniowskiej wzięła na warsztat też młoda, zdolna Alina Moś - Kerger. Ona W dziecięcym świecie można porozmawiać choćby z Muchą (w tej roli Kamila Pietrzak -Polakiewicz) - również stworzyła scenografie do spektaklu. Na scenie Osterwy zbudowała coś na kształt drewnianego zamku, jakie stoją na placach zabaw. Taka twierdza, która strzeże dziecięcego świata.

W rolę ośmioletniego przewodnika po tym świecie wcielił się Bartosz Bandura, młody teatralny narybek. Pochodzi z Drezdenka. Jeszcze studiuje w krakowskiej PWST. Obok niego na scenie zobaczymy m.in. Kamilę Pietrzak - Polakiewicz, Krzysztofa Tuchalskiego czy Artura Nełkowskiego. "Ony" to sztuka dla dzieci i młodzieży, a dorosłym pójdzie w pięty!

(olis)
Gazeta Lubuska
29 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia