Bajka po chińsku

"Córka Króla Smoka" - reż: Irena Dragan - Teatr Kubuś w Kielcach

Z ogromną tremą wystąpili aktorzy Teatru Lalki i Aktora Kubuś w najnowszym spektaklu "Córka Króla Smoka". I trudno się dziwić, bo chińską bajkę w ich wykonaniu oceniali koledzy z teatru lalkowego w Szanghaju.

Bajkę napisała na motywach chińskich opowiadań dyrektor teatru Irena Dragan i ona sztukę wyreżyserowała. Opowieść o miłości między istotami z dwóch różnych światów jest uniwersalna, ale sposób jej pokazania zupełnie inny. I reżyser i scenograf Urszula Kubicz-Rk zafascynowane tamtejszą kulturą starały się polskim dzieciom pokazać jej jak najwięcej.

Na scenie pojawiają się więc i ogromne lalki znane z opery pekińskiej, teatr cieni, tańce ludowe, wycinanki, czerwony smok, który wychodzi do publiczności, brzmi chińska muzyka (brawa dla kompozytora Piotra Salabera).

W rezultacie powstało widowisko urzekające urodą, a lalkom i aktorom towarzyszą projekcje motywów znanych z chińskich obrazów, wycinanek, które scenę zamieniają w niezwykłe bajkowe światy.

A jedyne uwagi, jakie można mieć do spektaklu to te, że słowa piosenki otwierającej spektakl brzmią niezbyt zrozumiale i głosy aktorów z teatru cieni są słabo słyszalne w ostatnim rzędzie.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
22 października 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...