Bajki Kiplinga, Wilkonia i Kiliana

"Co krokodyl jada na obiad?" - reż. Jarosław Kilian - Wrocławski Teatr Lalek

We Wrocławskim Teatrze Lalek próbują przedstawienie "Co krokodyla jada na obiad" wg "Takich sobie bajeczek" Rudyarda Kiplinga. Reżyseruje Jarosław Kilian. Premiera 20 października.

Kipling i Wilkoń - mistrz słowa i mistrz obrazu. Ich związek trwa od jakiegoś czasu: autora książek i ich ilustratora. Niezależni twórcy, jednocześnie harmonijnie się dopełniający. Staniemy się świadkami nowego rozdziału owej relacji. Na naszych oczach płaski obraz przemienia się w trójwymiarową figurę z drewna, a słowo w działanie.

Spektakl tworzą znakomici artyści: uznany reżyser teatralny i operowy Jarosław Kilian, wielokrotnie nagradzany na całym świecie za swoje prace ilustrator oraz rzeźbiarz Józef Wilkoń, a także producent muzyczny i multiinstrumentalista Joszko Broda. Plejada wielkich nazwisk z obszaru sztuki gwarantuje, że spektakl stanie się wyborną ucztą teatralną, wizualną i muzyczną.

"W dawnych, bardzo dawnych czasach, Kochanie, słoń wcale nie miał żadnej trąby i w tych dawnych, bardzo dawnych czasach żył sobie jeden Słoń, a raczej Słonik. Słoniątko o nieposkromionej ciekawości"

Tak zaczyna się bajka Rudyarda Kiplinga. Autor Księgi dżungli i laureat literackiej nagrody Nobla napisał 13 opowiadań o zwierzętach i wydał je w tomie Takie sobie bajeczki - jednej z pierwszych książek, która w dowcipny i nieco przewrotny sposób odpowiada na dziecięce pytania o otaczającą rzeczywistość.

Jarosław Kilian sięgnął do tradycji baśni, które nie tylko bawią, ale i uczą, i zaadaptował na scenę dwie z nich. Bajarz-szaman przenosi widzów do początków świata i zjawisk przyrody, objaśnia początki cywilizacji. Opowieść, którą snuje, sprawia, że rzeźby Józefa Wilkonia ożywają, a najmłodsi spotykają Słoniątko o nieposkromionej ciekawości, które koniecznie chce się dowiedzieć, co krokodyl jada na obiad i poznają historię Kota, który zawsze chadza własnymi drogami. Znacie? To posłuchajcie.

(-)
Materiał Teatru
5 października 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia