Bajki w baśniowej oprawie

„Uchodźcy z planety Lagła" - reż. Agnieszka Rose - Teatr Muzyczny w Łodzi

Wielkie niebezpieczeństwo, ucieczka i spotkanie z nową kosmiczną rasą – już w ten weekend Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na premierę bajki muzycznej „Uchodźcy z planety Lagła" autorstwa i w reżyserii Agnieszki Rose. Spektakl dla najmłodszych widzów – choć niedosłownie i w baśniowej oprawie – mówi o rzeczach bliskich i aktualnych. Premiera 22 października.

Bajki z piosenkami gościły już w repertuarze Teatru Muzycznego w Łodzi, ale ta będzie nieco inna – jej bohaterów zagrają duże lalki, nazywane przez twórców muppetami. To one będą przekonywać widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, że inność wcale nie musi być zła i nie trzeba się jej bać.

Rzecz dzieje się w gdzieś w kosmosie. Spokojne życie Ligiego, jego mamy i taty na planecie Lagła pewnego dnia zakłóca przybycie Cesarii. Zarozumiała i żądna pochwał smoczyca oczekuje od Lagłan uznania jej władzy, a gdy tego nie dostaje, w zemście niszczy planetę. Ligi z mamą uciekają w kapsule ratunkowej i lądują na planecie Pampimpia.

Autorką dialogów i tekstów piosenek oraz reżyserką przedstawienia jest Agnieszka Rose, aktorka stołecznego Teatru Syrena, która opracowała też scenografię spektaklu dla małych widzów.

– Maluchy mają w przedszkolu czy szkole nowych kolegów, mówiących innym językiem i często po dramatycznych przejściach. Ale u nas nie będzie dosłownie – podkreśla reżyserka. – Poprzez scenografię i postaci lalek – uchodźców z innej planety, chcemy w ładny sposób oswoić inność, która nie musi być straszna i może być dla nas przyczynkiem do rozwoju i lepszego poznania samych siebie – dodaje.

Muzykę do przedstawienia skomponował Tomasz Filipczak. Jak zapowiada – melodie będą przystępne dla najmłodszej publiczności, podane nowocześnie i atrakcyjnie.

Na scenie obok wielkich lalek autorstwa Konrada Czarkowskiego, zobaczymy Natana Nogaja w roli Ligiego i Aleksandrę Janiszewską w roli Lili. W kilku rolach – m.in. Smoczycy Cesarii i Pamgulki – wystąpi Agnieszka Gabrysiak, w Pam i Lajlę wcieli się Patrycja Lenarczyk-Onasz, a Szymona Jędrucha zobaczymy w roli Taty Pam i Taty Ligiego. Premiera już 22 października na scenie kameralnej, a pokaz przedpremierowy zaplanowano dzień wcześniej.

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
20 października 2022
Portrety
Agnieszka Rose

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia