Bajkobus i wrocławskie legendy

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na podróż z Bajkobusem

Poznawanie historii z przewodnikiem zawsze wiało dla mnie nudą. Z dzieciństwa pamiętam wycieczki po różnych miastach, na których pędziliśmy od kamienicy do kościoła, od kościoła do pomnika, od pomnika do kamienicy, o których przewodnik rzucał dwa zdania (obowiązkowo z jakąś bardzo ważną datą, która trzeba było zapamiętać) i lecieliśmy dalej.

Od ostatniej niedzieli już wiem, że historia miasta może być podana w sposób zjawiskowy i zajmujący. Nawet dla mojej pięcioletniej, rozbrykanej córki, która słuchała opowieści z otwartą z zaciekawienia buzią.

Bajkobus Wrocławskiego Teatru Lalek tym razem zabrał nas na Ostrów Tumski we Wrocławiu. W towarzystwie znakomitej dziennikarki i wielkiej znawczyni historii Wrocławia - Beaty Maciejewskiej (której należą się brawa na stojąco), przemierzył brukowane uliczki Ostrowa Tumskiego. A za nim tłumy widzów...

Nie ma się co dziwić takiej frekwencji. Spektakl funduje znakomite, raz mroczne, raz wesołe opowieści i tajemnice, od których włos jeży się na głowie. Wszystko okraszone jest świetnymi scenami w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, którzy przenoszą widzów o kilka wieków wstecz (a propos lalek - gromkie brawa dla ich twórców i aktorów, którzy tchnęli w nie życie).

Podczas spaceru po Ostrowie poznajemy historię m.in. Piotra Włostowica, jednej z najbarwniejszych postaci średniowiecznego Wrocławia, i dowiadujemy się, jak zdobył wielki skarb i rękę pewnej pięknej białogłowy, choć była przeznaczona dla innego kawalera. Magiczny wóz zatrzymuje się też przy pewnej bramie, nad którą leży... kluska. Podczas spaceru nie brakuje oczywiście opowieści o miłości - nawet takiej, co rozpalała nie tylko serca kochanków, ale i wzniecała prawdziwy ogień w mieście.

Spacerownik z Bajkobusem. Legendy Ostrowa Tumskiego to lekcja historii Wrocławia, podana w piękny sposób. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Idę o zakład, że wszyscy będą zachwyceni.

Spektakl powróci na Ostrów Tumski już w sierpniu - po krótkiej przerwie wakacyjnej.

Robert Migdał
POLSKA Gazeta Wrocławska
29 czerwca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia