Bajkobus i wrocławskie legendy

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na podróż z Bajkobusem

Poznawanie historii z przewodnikiem zawsze wiało dla mnie nudą. Z dzieciństwa pamiętam wycieczki po różnych miastach, na których pędziliśmy od kamienicy do kościoła, od kościoła do pomnika, od pomnika do kamienicy, o których przewodnik rzucał dwa zdania (obowiązkowo z jakąś bardzo ważną datą, która trzeba było zapamiętać) i lecieliśmy dalej.

Od ostatniej niedzieli już wiem, że historia miasta może być podana w sposób zjawiskowy i zajmujący. Nawet dla mojej pięcioletniej, rozbrykanej córki, która słuchała opowieści z otwartą z zaciekawienia buzią.

Bajkobus Wrocławskiego Teatru Lalek tym razem zabrał nas na Ostrów Tumski we Wrocławiu. W towarzystwie znakomitej dziennikarki i wielkiej znawczyni historii Wrocławia - Beaty Maciejewskiej (której należą się brawa na stojąco), przemierzył brukowane uliczki Ostrowa Tumskiego. A za nim tłumy widzów...

Nie ma się co dziwić takiej frekwencji. Spektakl funduje znakomite, raz mroczne, raz wesołe opowieści i tajemnice, od których włos jeży się na głowie. Wszystko okraszone jest świetnymi scenami w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, którzy przenoszą widzów o kilka wieków wstecz (a propos lalek - gromkie brawa dla ich twórców i aktorów, którzy tchnęli w nie życie).

Podczas spaceru po Ostrowie poznajemy historię m.in. Piotra Włostowica, jednej z najbarwniejszych postaci średniowiecznego Wrocławia, i dowiadujemy się, jak zdobył wielki skarb i rękę pewnej pięknej białogłowy, choć była przeznaczona dla innego kawalera. Magiczny wóz zatrzymuje się też przy pewnej bramie, nad którą leży... kluska. Podczas spaceru nie brakuje oczywiście opowieści o miłości - nawet takiej, co rozpalała nie tylko serca kochanków, ale i wzniecała prawdziwy ogień w mieście.

Spacerownik z Bajkobusem. Legendy Ostrowa Tumskiego to lekcja historii Wrocławia, podana w piękny sposób. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Idę o zakład, że wszyscy będą zachwyceni.

Spektakl powróci na Ostrów Tumski już w sierpniu - po krótkiej przerwie wakacyjnej.

Robert Migdał
POLSKA Gazeta Wrocławska
29 czerwca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...