Bajkowe ferie

Interaktywna forma inscenizacji w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu

"Le Filo Fable", "Królewna Śnieżka" i "Czerwony Kapturek" czekają na widzów Teatru Lalki i Aktora podczas tegorocznych ferii. Trzy inscenizacje bajek w ciekawej, interaktywnej formie - aktorzy rzeźbią swych bohaterów, a Michalinka spotyka na drodze do babci nie tylko Wilka.

3 lutego o godz. 12.30 na Małej Scenie Teatru - przemienionej w pracownię rzeźbiarską na oczach widzów ożyją rzeźby, tworzone przez aktorów. Interaktywny spektakl "Le Filo Fable" w reż. Joanny Gerigk, podczas którego aktorzy inscenizują "tu i teraz" sekwencje bajkowe z różnych stron świata, łączy walory artystyczne z edukacyjnymi. Uczy dzieci rozmawiać, zadawać pytania i próbować na nie odpowiedzieć. Uzmysławia, jak ważne jest to, kim jesteśmy, a nie, jak wyglądamy. Poucza, że dzieci, także te najmniejsze, mogą mieć własne zdanie, własne myślenie i w ten sposób pozytywnie wpływać na poczucie własnej wartości oraz kontakt ze światem.

Spektakl "Le Filo Fable" został zauważony i doceniony przez krytyków teatralnych. Zakwalifikował się do 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ponadto teatrolog Bartłomiej Miernik (jeden z członków Komisji Artystycznej) w swoim podsumowaniu 2012 r. w polskim teatrze uznał "Le Filo Fable" za najlepszy spektakl dla dzieci ubiegłego roku.

5 lutego o godz. 8.45 i 10.15 na Dużej Scenie Teatru będzie można zobaczyć "Królewnę Śnieżkę" w reż. Ireneusza Maciejewskiego. Przedstawienie opowiada historię próżnej, zapatrzonej bezgranicznie w swoją urodę Królowej, która pragnie zabić piękniejszą od siebie Śnieżkę, używając przy tym czarnej magii. Z pomocą Śnieżce przychodzą Krasnoludki, które pomagają skrzywdzonej Królewnie. Po kilku próbach cel Królowej zostaje osiągnięty. Jej radość nie trwa jednak długo. Śnieżka ponownie zostaje ocalona. Wszystko kończy się szczęśliwie i zło zostaje ukarane.

10 lutego o godz. 12.30 zostanie zaprezentowany spektakl "Czerwony Kapturek" (plakat na zdjęciu) w reż. Jerzego Jana Połońskiego, opowiadający o przygodach małej i zbuntowanej Michalinki, nazywającej siebie Czerwonym Kapturkiem. Dziewczynka, podążając przez demoniczny las do hipochondrycznej babci, spotyka na swej drodze różne baśniowe postaci: starego, mocno śpiącego Niedźwiedzia; krasnoludki, które uciekają od nieznośnej Śnieżki; Dziewczynkę z Zapałkami - piromankę, lubiącą podpalać las dla zabawy; zakatarzonego Wilka; zapominalską Babę Jagę oraz pedantycznego gajowego Jana Muchę. Każda z napotkanych istot wnosi coś wartościowego do świata Michalinki. Pomagają jej zrozumieć, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby, jak niebezpieczny może być ogień, do czego doprowadzić może łakomstwo i czym grozi rozmowa z nieznajomym.

(-)
Materiał Teatru
29 stycznia 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...