"Bal manekinów" na Obliczach Teatru

"Bal manekinów" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie

Niezwykle interesującą inscenizację sztuki Brunona Jasieńskiego na Festiwal "Oblicza Teatru" przywiezie Teatr Polski ze Szczecina. Przedstawienie zostanie wystawione dwukrotnie: 25 marca w Polkowicach i 29 marca w Bolesławcu.

Akcja dramatu rozpoczyna się na tytułowym balu, podczas którego wystawowe i krawieckie manekiny zapominają o bezruchu i zatracają się w tańcu. Doskonałą zabawę przerywa im pewien polityk. Ten nieprzyjemny incydent będzie miał tragiczne konsekwencje. Światy ludzi i kukieł niebezpiecznie się do siebie zbliżą...

Czy sztuka napisana w latach 30 ubiegłego wieku w Związku Radzieckim, w dodatku będąca satyrą na zachodnią socjaldemokrację i burżuazję, może dziś obronić się na scenie? Zabrzmieć prawdziwie, a nie groteskowo? Jak wydobyć z tekstu Jasieńskiego sensy, które mogłyby zainteresować współczesnego widza?

Adam Opatowicz - reżyser szczecińskiej inscenizacji - znalazł na to sposób. Aby nadać sztuce rys współczesności postanowił zilustrować ją hip-hopowym brzmieniem. Do współpracy zaprosił szczecińskich muzyków: Adama Zielińskiego oraz Andrzeja Mikosza, którzy jako Łona i Webber działają na polskiej scenie hip-hopowej już od ponad 10 lat. Songi napisane przez ten duet to połączenie publicystycznych, zaangażowanych tekstów z mocnym, hip-hopowym brzmieniem. W spektaklu pełnią one funkcję komentarza do rozgrywających się na scenie wydarzeń. Rap, będący głosem ulicy, głosem buntu doskonale nadaje się do opisu świata, wypełniającego się rosnącym niezadowoleniem i niezgodą na rzeczywistość.

Współczesny wyraz nadaje spektaklowi także dynamiczna choreografia, stworzona przez szczeciniankę Paulinę Andrzejewską.

Spektakl będzie na Festiwalu "Oblicza Teatru" prezentowany dwukrotnie: 25 marca o godz. 19.00 w Auli w Polkowicach, a cztery dni później w Sali Forum Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

(-)
Materiały Organizatorów
24 marca 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia