Bal na "Titanicu"?

37. Warszawskie Spotkania Teatralne

Po raz pierwszy od wielu lat w programie WST, jednego z najważniejszych przeglądów teatralnych wydarzeń minionego roku, zabrakło spektaklu z Teatru Polskiego we Wrocławiu. To efekt wyboru niekompetentnego dyrektora i rozbicia jednego z najlepszych zespołów aktorskich w kraju.

Niewykluczone, że w kolejnych edycjach sytuacja powtórzy się w przypadku Teatru Polskiego w Bydgoszczy (pokazuje "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina) i wracającego za dyrekcji Magdy Grudzińskiej do pierwszej ligi teatru w Kaliszu ("Najgorszy człowiek na świecie" w reż. Anny Smolar) - w obu władze nie przedłużyły kontraktów obecnym dyrektorom, a nowo wybrani, mówiąc delikatnie, grają w teatralnej drugiej albo i trzeciej lidze.

Czy podobna przyszłość czeka kolejnego stałego gościa WST, krakowski Stary Teatr (pokaże "Podopiecznych" w reż. Pawła Miśkiewicza i "Triumf woli" w reż. Moniki Strzępki) - dowiemy się za kilka miesięcy. Ponadto do Warszawy przyjedzie także "Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha z krakowskiej Łaźni Nowej, "Ślub" w reż. Anny Augustynowicz (koprodukcja szczecińskiego Współczesnego i opolskiego Kochanowskiego), kielecki "Harper" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego oraz "Punkt zero. Łaskawe" w reż. Janusza Oprynskiego z lubelskiego Provisorium i "Wyspa" Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia.

W programie znajduje się (tradycyjnie) cykl spektakli dla młodych widzów (Małe WST) oraz zrealizowana przez Grzegorza Jarzynę w Moskwie "Iwona, księżniczka Burgunda".

Aneta Kyzioł
Polityka
29 marca 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki