Bal nad bale

17. Letni Ogród Teatralny Katowice

Nie ma go już na mapie Katowic. Spalony przez wkraczające do miasta oddziały Armii Czerwonej nie miał szans przetrwać do naszych czasów. Słynny Hotel Welt.

Powstał w 1848 roku w miejscu, gdzie dziś znajduje się Dom Handlowy Zenit, a jego nazwa wzięła się od nazwiska właściciela Karla Welta. O jego historii, dawnej świetności i znamienitych gościach przypomnieli w trakcie benefisu z okazji 150-lecia Katowic śląscy artyści zaprzyjaźnieni z Teatrem Korez.

Widowisko zatytułowane "Bal w Hotelu Welt" wyreżyserowali wspólnie Mirosław Neinert i Robert Talarczyk. Pretekstem do stworzenia muzycznej opowieści o znanym hotelu i jego rzeczywistych, a także prawdopodobnych gościach, stały się hucznie obchodzone w tym roku 150. urodziny Katowic, które dokładnie 11 września 1865 uzyskały prawa miejskie.

Hotel Welt był pierwszym tego typu obiektem w Katowicach. Znany był z eleganckich wnętrz, wspaniałych bali oraz wizyt słynnych postaci świata kultury, między innymi występującego w Katowicach w 1850 roku ze swoją orkiestrą samego Johanna Straussa Syna. Pomysłodawcy urodzinowego koncertu postanowili pójść za tym tropem i zaprosili do Katowic same sławy, dla których Hotel Welt był przystankiem po trudach podróży na Śląsk. I tak w stolicy Górnego Śląska pojawili się m.in. Zbyszek Cybulski, Jan Kiepura, Marlena Dietrich, Josephine Baker, Edith Piaf, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Fidel Castro, czy bohaterowie historycznych wydarzeń rozgrywanych na śląsku, a każdy z nich z niespodzianką w postaci piosenki. W tym bogatym podsumowaniu ciekawej i burzliwej historii Katowic udział licznie wzięli artyści rodzimych teatralnych scen m.in. Elżbieta Okupska, Ewa Leśniak, Wioletta Białk, Bernard Krawczyk, Wiesław Kupczak czy Grzegorz Przybył.

Benefis towarzyszący obchodom 150-lecia Miasta Katowice był także finałem organizowanego w tym roku już po raz siedemnasty Letniego Ogrodu Teatralnego, odbywającego się w podcieniach CKK im. Krystyny Bochenek. Na kolejne spektakle, kabaretowe widowiska i koncerty oraz przedstawienia dla najmłodszych widzów w ramach wakacyjnych spotkań teatralnych trzeba będzie poczekać jeszcze rok.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
2 września 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...