Balet do muzyki Chopina

"Chopinart" - chor: Emil Wesołowski,Ho Sin Hang - Opera Bałtycka w Gdańsku

W gdańskiej Operze Bałtyckiej powstaje balet do muzyki Chopina. Spektakl składa się z dwóch części, do jednej z nich choreografię przygotował Chińczyk - Ho Sin Hang, do drugiej Polak - Emil Wesołowski.

Wystawienie baletu związane jest z obchodzoną w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. 

- Dwie części wieczoru to dwa różne spojrzenia na balet współczesny, gdyż przygotuje je dwóch różnych twórców, różnych narodowości, reprezentujących odmienne kultury - europejską i azjatycką. Łączy je jedno - uwielbienie dla polskiego kompozytora - powiedziała rzecznik Opery, Beata Dunajewska.

W choreografii Emila Wesołowskiego w głównych partiach wystąpią: Beata Giza, Michał Łabuś i Ireneusz Stencel. Natomiast u Ho Sing Hang zatańczą: Łukasz Przytarski (Chopin), Sylwia Kowalska-Borowy, Beata Giza, Franciszka Kierc, Marta Śrama, Piotr Nowak, Roman Komassa (Ojciec) oraz Marzena Socha (Matka).

Premiera baletu, do którego scenografię i kostiumy przygotowała Izabela Stronias, zaplanowana została na 26 lutego. 

Emil Wesołowski zaczynał jako tancerz w Operze Poznańskiej. Po kilku latach rozpoczął karierę solisty, a w końcu zajął się też choreografią. Przygotował m.in. choreografię do dwóch słynnych produkcji operowych, reżyserowanych przez Mariusza Trelińskiego - "Damy Pikowej" w berlińskiej Staatsoper Unter Den Linden i w Operze Narodowej w Warszawie oraz do "Andrei Chenier" w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Operze Waszyngtońskiej. Od 1995 do 2006 roku był też dyrektorem Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. 

Ho Sin Hang tańca uczył się w Hong Kongu i w Londynie. Bardzo wcześnie zaczął tworzyć własne balety i układy choreograficzne. Za każdym razem zachwycał publiczność innowacyjną mieszanką elementów klasycznych i nowoczesnych. Uczniowie szkoły baletowej, którą prowadził, trafili m.in. do ośrodków tanecznych w Dreźnie, Berlinie, Monachium i Stuttgarcie.

(-)
PAP
26 lutego 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...