Balet w Operze Nova

"Śpiąca królewna" - Opera Nova w Bydgoszczy /"Czterdzieści" - Polski Teatr Tańca

Opera Nova zaprasza od 13 - 16 lutego na "blok baletowy" : między spektaklami Śpiącej królewny" tańczonej przez Balet Opery Nova, Polski Teatr Tańca z Poznania gościnnie przedstawi swój spektakl "Czterdzieści".

"Śpiąca królewna" Piotra Czajkowskiego uchodzi za najwspanialszy utwór w dziejach baletu doby carskiej Rosji. Prapremiera w Teatrze Maryjskim ( 1890 r. była widowiskiem , jakiego przedtem nie widziano i niezapomnianym przeżyciem estetycznym. Wszystkie światowe inscenizacje nawiązywały później do tego wzorca . Na stworzonej przez Mariusa Petipę, francuskiego tancerza i choreografa, oryginalnej wersji bazuje także przedstawienie "Śpiącej królewny" w Operze Nova w inscenizacji i choreografii Zofii Rudnickiej. Spektakl adresowany jest do miłośników baletu w różnym wieku; akt I zrealizowany jest jako plastyczna, fabularna opowieść , w której kulminacją jest dramatyczne pojawienie się złowrogiej wróżki Carabosse. Akt III to divertissement typowe dla baletu klasycznego, czyli solowe popisy i pas de deux. Obok tytułowej bohaterki rozpoznać tu można także inne postaci z bajek Charlesa Perraulta : Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w Butach, Błękitnego Ptaka. Balet Opery Nova znakomicie wykonuje klasykę baletową; to efekt współpracy z doskonałymi europejskimi pedagogami. Zaprocentuje to także podczas premiery baletowej jesienią br.

"Śpiąca królewna""

15 II godz.17.

16 II godz.17.

W piątek ( 14 II) na scenie bydgoskiej Opery gościnnie wystąpi Polski Teatr Tańca przedstawiając balet współczesny zatytułowany "Czterdzieści" [na zdjęciu]. Mądrą , chwilami ponurą, czasem dowcipną baletową opowieść o życiu 40-letniej kobiety stworzył Norweg, Jo Strmgren. Ten utalentowany współczesny choreograf jest także dramaturgiem, reżyserem teatralnym i filmowym . Aktywność Jo Strmgrena na arenie międzynarodowej jest ogromna - w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie. Wszystkie umiejętności artysty można zaobserwować w spektaklu "Czterdzieści": to bardzo lekkie i zręczne połączenie dobrego tańca z krótkimi etiudami aktorskimi . Strmgren tworzy swój teatr baletowy , łącząc różne gatunki i konwencje teatralne, odmienne techniki tańca i style muzyczne. Świetnie obsadził tancerzy Polskiego Teatru Tańca, którzy muszą być aktorami.

"Czterdzieści"

14 II godz.19.

(-)
Materiał Teatru
14 lutego 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia