Balet z Permu

21. Łódzkie Spotkania Baletowe

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz niezawodnej klasyki i baletu komicznego w choreografii Jerome\'a Robbinsa. 26 i 27 maja w ramach XXI Łódzkich Spotkań Baletowych zatańczy zespół Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Permie. W repertuarze: "The Four Seasons" (Cztery pory roku) i "The Concert"(Koncert). Muzykę wykona Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Evgeniya Kirillova

Akademicki Teatr Opery i Baletu w Permie jest jedną z wiodących scen w Rosji, zaraz po Teatrze Bolszoj. Instytucja jako pierwsza w Rosji wystawiła program obejmujący dwa przedstawienia baletowe w choreografii Jerome\'a Robbinsa - "Cztery pory roku" do muzyki Giuseppe Verdiego i Koncert do muzyki Fryderyka Chopina.

"Cztery pory" roku jako skomplikowana choreografia była wystawiana w stylu neoklasycznym. Prezentowana w formie spektakularnej produkcji, pozwala tancerzom doskonale wyeksponować magię wszystkich czterech części baletu.

"Koncert" to rzadki przykład baletu komicznego, składa się z kilku miniaturowych scen, połączonych wspólnym motywem koncertu. Tancerze poprzez serię zabawnych sytuacji budują nastrój, inspirowany dodatkowo muzyką Chopina. Sceniczne kreacje pomysłu Robbinsa wprowadzają publiczność w magiczny świat, napawający melancholią i czarujący urokiem.

Jerome Robbins, pomimo, że początkowo zajmował się tańcem nowoczesnym, trafił na Broadway, gdzie został przyjęty do zespołu baletowego American Ballet Theatre. Artysta stawiał pierwsze kroki w teatrze, tworząc jednocześnie choreografie dla New York City Ballet, do którego wstąpił w 1949.

W tym samym roku objął tam stanowisko dyrektora artystycznego.

(-)
Materiały Organizatorów
21 maja 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...