Baletowa premiera w Łodzi

"Romeo i Julia" - aut. William Szekspir - komp. Hector Berlioz - chor. Sasha Alexandra Waltz - Teatr Wielki w Łodzi

Tradycją Łódzkich Spotkań Baletowych jest premiera przygotowana przez zespół gospodarzy - Teatru Wielkiego. Tym razem będzie to spektakl „Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz.

Spektakl „Romeo i Julia" Hectora Berlioza określany jest jako symfonia dramatyczna i wymaga potężnego zespołu wykonawczego. Bo oprócz tancerzy, do pełnego zaprezentowania dzieła konieczni są soliści śpiewacy, chóry oraz orkiestra. Wszystkie te element przedsięwzięcia znajdą swoje spełnienie na scenie Teatru Wielkiego. Choreografię przedstawienia przygotowuje Sasha Waltz, jedna z najważniejszych współczesnych artystek baletu. Warto podkreślić, iż to pierwszy raz, kiedy ta znakomita choreografka, tancerka i reżyserka współpracuje z polskim zespołem baletowym. Na efekt tej pracy czeka wielu miłośników tańca.

Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a których śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii na trzech solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Sasha Waltz premierę swojej choreografii do „Romea i Julii" pokazała w październiku 2007 roku w paryskiej Opéra Bastille. Jesienią 2012 roku spektakl znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali. W kwietniu 2015 roku w Berlinie odbyła się premiera „Romea i Julii" jako koprodukcja Deutsche Oper Berlin, La Scala w Mediolanie i Sasha Waltz &Guests.

Jak podkreślają realizatorzy, spektakl Sashy Waltz jest połączeniem szlachetnej prostoty i niebywałej finezji, od czarno białej scenografii i kostiumów po choreografie. „Na pierwszy plan wysuwa się wielka plastyczna wrażliwość artystki. Interesują ją kształt, faktura, symbol i metafora, poetyka obrazu. Wymaga fizycznej sprawności również od śpiewaków, co powoduje integralność wszystkich elementów, z których składa się spektakl. Surowość scenografii i kostiumów jeszcze bardziej uwypukla dramaturgiczną intensywność choreografii. Scena po scenie, od zabarwionego humorem balu maskowego przez zmysłowe i poetyckie pad de deux po rozdzierającą scenę pochówku, artyści - tancerze, soliści, chór i oczywiście orkiestra - ilustrują głębię emocji bohaterów tego ponadczasowego dzieła" - czytamy w informacji o inscenizacji.

W Teatrze Wielkim rolę Julii przygotowały Kata Ban i Karolina Urbaniak, a Romea - Chase Vining i Joshua Legge. Jako ojciec Laurenty występują Yuki Itaya lub Koki Tachibana. Śpiewacy biorący udział w wydarzeniu to: Iryna Zhytynska, Bernadetta Grabias - mezzosopran; Adrian Domeracki, Dawid Kwieciński - tenor; Daniel Mirosław, Rafał Pikała, Robert Ulatowski - bas. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Rafał Janiak.

„Romea i Julię" w wykonaniu artystów Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę, 11 i 12 maja, od godz. 19 oraz we wtorek 14 maja od godz. 18.30.

W czwartek 16 maja od godz. 19.00, w ramach XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych, zaprezentuje się zespół Aterballetto ze spektaklem „Yeled/Secus".

Dariusz Pawłowski
Kocham Łódź
10 maja 2024
Portrety
Sasha Waltz

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia