Bałtycki Teatr Tańca na festiwalu w Bielefeld

projekt "Kolpsztanga. Polska bez granic"

To wydarzenie od lat przyciąga młodych, utalentowanych tancerzy oraz teatry tańca z całego świata. W czasie trwania festiwalu uczestnicy mogą nie tylko poprawić swoje umiejętności, ale też zapoznać się z nowatorskimi technikami tańca. Warsztaty prowadzą światowej sławy instruktorzy, którzy specjalizują się w różnych stylach - od hip-hopu do tańca klasycznego.

W programie artystycznym festiwalu prezentowane są zespoły, które mają istotny wpływ na rozwój tańca współczesnego. Od ponad 20 lat na scenie w Bielefeld można zobaczyć odważne i innowacyjne choreografie zapraszanie znakomitych tancerzy gwarantuje sukces wszystkich edycji imprezy. Tegoroczny program artystyczny "Polski taniec współczesny" to jedno z ważniejszych wydarzeń projektu "Kolpsztanga. Polska bez granic". Do końca grudnia 2012 w dwudziestu miastach Nadrenii Północnej-Westfalii będą obywać się przeglądy filmowe, literackie, muzyczne oraz spektakle, wystawy i dyskusje. Celem prezentacji jest pokazanie niemieckiej publiczności szerokiego spektrum polskiej kultury. 

W tym roku organizatorzy festiwalu zaprosili do Niemiec najlepsze polskie teatry tańca w tym Bałtycki Teatr Tańca, który podczas dwóch wieczorów pokaże aż cztery spektakle. We wtorek, 17 lipca, BTT zaprezentuje "Czekając na..." i "Święto wiosny" - choreografie Izadory Weiss, które zyskały już uznanie polskiej publiczności. Z kolei w czwartek, 12 lipca, nasi tancerze pokażą spektakle Izadory Weiss i Jiříego Kyliána, "Windows" (na zdjęciu) oraz "Six Dances". "Windows" to najnowsza choreografia Izadory do muzyki Mozarta, Marais, Bacha oraz specjalnie napisanej na tę okazję muzyki Leszka Możdżera. Z kolei "Six Dances" jest jednym z najlepszych spektakli Jiříego Kyliána - jednego z największych choreografów na świecie, który zachwycił się młodym BTT i nawiązał współpracę z Izadorą Weiss i jej zespołem pozwalając im prezentować jego kreacje na świecie, co w jego wypadku jest rzadkim i szczególnym wyróżnieniem.

(-)
Materiały Teatru
13 lipca 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...