Banialuka dla każdego

Teatr w sieci

Teatr Lalek Banialuka, tak jak wszystkie instytucje kultury w kraju, zawiesił swoją działalność artystyczną. Świat zmaga się z epidemią, która wstrząsnęła ludzkością separując nas od siebie, od obcowania zarówno z kulturą jak i z innymi sferami życia codziennego.

W tych nadzwyczajnych czasach, kiedy Widzowie w trosce o swoje i innych zdrowie pozostają w domach i nie mogą przekroczyć progu naszego Teatru, przygotowaliśmy coś specjalnego! Postanowiliśmy odwiedzić Naszych Młodych Widzów w ich domach i zarówno tych starszych, jak i tych najmłodszych wesprzeć edukacyjnie.

Pierwszą naszą inicjatywę skierowaliśmy do tegorocznych maturzystów. To oni w odosobnieniu muszą sobie radzić w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości! W ramach walki z monotonią izolacji, przygotowaliśmy dla nich program „Banialuka. Lektury do matury".

Najbliższe dwa tygodnie uczniowie spędzą z Brunonem Schulzem, wybitną postacią polskiej literatury. Artyści Teatru Lalek Banialuka przeczytają dla nich wszystkie opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe" oraz dwa opowiadania ze zbioru „Sanatorium Pod Klepsydrą". Na kryształowych ekranach pojawią się kolejno: Włodzimierz Pohl, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Ziemowit Ptaszkowski, Dagmara Włoszek-Rabska, Barbara Rau, Dominika Kaczmarek, Konrad Ignatowski, Maria Byrska, Władysław Aniszewski, Magdalena Obidowska, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski, Małgorzata Bulska, Adam Milewski, Tomasz Sylwestrzak i Ryszard Sypniewski oraz Jacek Popławski – dyrektor Teatru.

Dodatkowo przy współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną, merytorycznie wesprze nasze działania prof. ATH dr hab. Marek Bernacki – dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH w Bielsku-Białej, literaturoznawca i miłoszolog, który przeprowadzi młodych poszukiwaczy wiedzy maturalnej przez meandry twórczości Brunona Schulza i przybliży sylwetkę pisarza.

Będziemy czytać dopóty, dopóki Teatr nie wróci do tradycyjnego obcowania ze sztuką.

W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie naszym cyklem „Banialuka. Lektury do matury" postanowiliśmy również przygotować program internetowy dla maluszków w wieku 4-6 lat. Program będzie nosił nazwę „Banialuka. Klub małego rzemieślnika", w którym wyjątkowi pracownicy naszego Teatru: plastyczki, krawcowe, rzeźbiarze, stolarze odkryją tajemnice przeistaczania różnych prozaicznych i często na pozór zbędnych przedmiotów domowych w prawdziwą magię teatralnych lalek, rekwizytów a kto wie, może nawet stworzą teatr z kartonu? Zaprojektują kostium teatralny, meble i scenografię. Do udziału w programie zostaną zaproszeni: Małgorzata Jankowska, Krystyna Nikiel, Joanna Bogacz-Lisicka, Grzegorz Sowa oraz Robert Marciniak. To dzięki nim w domowym zaciszu najmłodsi widzowie naszego Teatru zbudują prawdziwie magiczne przedmioty a może nawet swój własny teatr.

Program „Banialuka. Lektury do matury" można oglądać od 25.03. Codziennie o godzinie 19:00 na profilu społecznościowym FB Teatru Lalek Banialuka emitowany jest nowy odcinek, kolejne opowiadanie wybitnej prozy Schulza w znakomitych interpretacjach naszych artystów. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronnie internetowej w zakładce Aktualności.

Program „Banialuka. Klub małego rzemieślnika" jest w trakcie przygotowań. O jego emisji poinformujemy wkrótce. Pierwsze odcinki pojawią się na pewno przed świętami w godzinach przedpołudniowych!

Teatr Lalek Banialuka – teatr dla każdego, teatr w Twoim domu!

Katarzyna Dendys-Kosecka
Materiał Teatru
31 marca 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...