Banialuka w Šibeniku

49. Międzynarodowy Festiwal Dzieci w Šibeniku

27 czerwca 2009 Teatr Lalek Banialuka wyjeżdża na 49 Międzynarodowy Festiwal Dzieci w Szybeniku (Chorwacja).

27 czerwca 2009 Teatr Lalek Banialuka wyjeżdża na 49 Międzynarodowy Festiwal Dzieci w Szybeniku (Chorwacja). 30 czerwca o godz. 21.00 zaprezentuje przedstawienie Zielony Wędrowiec Liliany Bardijewskiej w reż. Pawła Aignera (kostiumy Zofia de Ines, scenografia Sławomir Lewczuk, muzyka Roman Opuszyński). Jest to duże i ważne wydarzenie w kalendarzu chorwackich i europejskich imprez kulturalnych. Ma charakter interdyscyplinarny – obok teatru, który jest w centrum wydarzeń, organizowane są także pokazy filmowe, muzyczne, tańca oraz promocje książek o teatrze itp.

Podczas trwania festiwalu organizowane są też warsztaty, w których uczestniczą dzieci z całej Chorwacji. Tradycyjnie organizowane są codzienne spotkania, na których omawia się prezentowane przedstawienia oraz prowadzone są dyskusje o sztuce w gronie specjalnie zaproszonych wybitnych artystów i krytyków – niekwestionowanych autorytetów z całej Chorwacji i zagranicy. Spotkania te są doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów i promocji Polski i teatru polskiego
Festiwal ma długą i bogatą tradycję, swoje spektakle prezentują tu teatry z całego świata. W tegorocznej edycji będzie brało udział ok.1000 uczestników.

Zielony Wędrowiec prezentowany przez Teatr Banialuka to poetycka, nasycona ciepłym humorem opowieść o przyjaźni, tolerancji, potrzebie marzeń i odwadze bycia innym. Przedstawienie to, zagrane w Banialuce blisko 150 razy, cieszy się dużym uznaniem publiczności, wielokrotnie też było nagradzane, w tym nagrodami najbardziej prestiżowymi. Są to m.in:
- II NAGRODA w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
- ZŁOTA MASKA za najlepsze przedstawienie dla dzieci i młodzieży
- ATEST Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawany przez Polski Ośrodek
  ASSITEJ

Teatr Banialuka jest jedynym reprezentantem Polski na 49 edycji festiwalu w Szybeniku; udział Banialuki w festiwalu jest możliwy także dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anita Pala
Materiały Teatru
25 czerwca 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...