Barbara Falender - wystawa w Galerii Opera od 17 czerwca

Barbara Falender - Wystawa w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - 17 czerwca - 6 grudnia 2020

"Sądzę, że zadaniem artysty zawsze było odnalezienie tego, co najważniejsze z czasów, w których przyszło mu żyć. W tym zawiera się wszystko."
Barbara Falender

Od 17 czerwca br. w Galerii Opera wystawa rzeźb Barbary Falender. Artystka jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działa w nurcie sztuki współczesnej, często uważana za awangardową. Tworząc dzieła, najczęściej korzysta z kamienia, brązu i marmuru, sięga również do mało popularnej w tej dziedzinie sztuki porcelany. W jej pracach widzimy motywy dekoracyjne, wykonane z różnych odmian kamieni. To prace o biżuteryjnym wręcz charakterze, bardzo szlachetne, klasyczne w formie i jednoznaczne w treści.

Rzeźba jest, jak sztuka dramatyczna, równocześnie najtrudniejsza i najłatwiejsza ze wszystkich sztuk - mawiał Honoré de Balzac. Próba zrozumienia mistyki świata oraz elementy erotyzmu znajdują silne odzwierciedlenie w pracach Barbary Falender. Należy tu przytoczyć znane prace, takie jak: Poduszki erotyczne z 1973 roku czy Drzewo Życia z lat 1980/1981. Rzeźbiarka tworzy prace pod wpływem impulsu, chwili uniesienia. Jej twórczość jest nasycona osobistymi emocjami.

Prace Barbary Falender znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Studio w Teatrze Studio w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Kurator wystawy: Marcin Fedisz
Projekt ekspozycji: Anna Skołożyńska-Cieciera
Produkcja: Aleksandra Noszczyk-Kazana

Galeria Opera czynna jest od środy do niedzieli w godzinach 11.00–18.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł).

Dorota Korzeniowska
Materiał nadesłany
17 czerwca 2020
Portrety
Barbara Falender

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...