Bardzo piękny i poetycki spektakl

"Śmierć pięknych saren" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Żydowski

Najnowsza premiera na Małej Scenie Teatru Żydowskiego "Śmierć pięknych saren" Czeskiego pisarza i reportera Oty Pavla, w adaptacji Pawła Szumca, doskonałej reżyserii, scenografii i choreografii Jana Szurmieja oraz opracowaniu muzycznym Teresy Wrońskiej to bardzo piękny i poetycki spektakl. Na długo pozostanie w pamięci widza.

Jest to opowieść o czesko-żydowskiej rodzinie Popperów. Jej akcja rozpoczyna się w latach przedwojennych i toczy się w czasie II wojny światowej a następnie w socjalistycznej Czechosłowacji. Głównym bohaterem tego niezwykłego przedstawienia jest Ota, w którego postać wciela się bezbłędnie doskonały aktorsko Piotr Sierecki. Obok niego Henryk Rajfer jako Tatuś i cały doskonały zespół aktorski grający po kilka ról w tym przedstawieniu. Są to Ewa Tucholska, Monika Chrząstowska, Monika Soszka, Marek Węglarski, Dawid Szurmiej i Piotr Chornik, ilustrujący poszczególne etapy z życia rodzinnego Popperów.

Jedno mam tylko zastrzeżenie. Moim zdaniem przedstawienie to powinno być grane na Dużej Scenie. Miałoby wtedy oddech i przestrzeń, a widzowie byliby w komfortowej sytuacji i nie musieli co chwila zmieniać pozycji, aby śledzić akcję i ich bohaterów.

Witold Sadowy
Materiał nadesłany
17 października 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...