Barok żywy

Koncert "Combattimento Consort Amsterdam" - 18. Bydgoski Festiwal Operowy

W środę, 11 maja o godz. 18.00 Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na koncert nadzwyczajny towarzyszący 18. Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Jego wykonawcą będzie holenderski zespół "Combattimento Consort Amsterdam" kierowany przez Willema de Vrienda

Artyści specjalizują się w grze na instrumentach z epoki, odtwarzającej wiernie brzmienie muzyki baroku.

W ciągu ostatnich 28 lat Combattimento Consort  zdobył  prawdziwą sławę . W toku minionych lat ukształtował się własny, rozpoznawalny i homogeniczny styl gry, który jest znany jako „szkoła Combattimento”: energiczny, wpadający w ucho, świadomy własnej odrębności , inspirujący Zespół jest znany z wysokiego poziomu koncertowania i z różnorodnego, często zaskakującego i mało znanego repertuaru, począwszy od muzyki kameralnej, poprzez dzieła dla orkiestr kameralnych, oratoria, aż po dzieła operowe. Daje 50 występów rocznie i każdy z nich cechuje niezwykły entuzjazm i radość muzykowania . W minionych latach zespół brał wielokrotnie udział w tournée po Niemczech, Hiszpanii, Europie Środkowej, Ameryce Południowej, Japonii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Zostało również nagranych 35 płyt DVD z występów.

Jan Willem de Vriend prowadzi Combattimento Consort jako koncertmistrz.

Podczas koncertu w sali kameralnej Opery holenderscy artyści wykonają niedokończone arcydzieło  J.S. Bacha  „Die Kunst der Fuge” (Sztuka Fugi, BWV 1080) , składające się z 14 fug.

Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi nagranie z koncertu, które następnie  będzie  transmitowane w ramach „Europejskiej Unii Radiowej”.

Wieczór poprzedzi prelekcja Piotra Orawskiego, muzykologa, dziennikarza Programu 2 Polskiego Radia, znakomitego znawcy i popularyzatora muzyki dawnej.

W czwartek, 12 maja o godz.19. w wykonaniu muzyków i śpiewaków usłyszymy operę G.Ph.Haendla "Orlando".

(-)
Materiały Organizatorów
11 maja 2011

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...