Baron kończy sezon

"Baron Cygański" - reż. Tomasz Konina - Teatr Wielki w Łodzi

"Baron cygański" Johanna Straussa na scenę łódzkiego Teatru Wielkiego trafił po raz trzeci i zaprezentowany został w oryginale. W czwartek i piątek (godz. 18.30) pierwsze spektakle, które jednocześnie kończą sezon na największej łódzkiej scenie.

"Baron cygański" Johanna Straussa. Na scenę łódzkiego Teatru Wielkiego trafił po raz trzeci i zaprezentowany został w oryginale. Na czytniku pojawiał się tekst w dosłownym przekładzie z niemieckiego. Widownia, nawykła do zwrotów z tłumaczenia Krystyny Chudowolskiej. nie znalazła słów, które same się nucą, poczynając od sławnej arii: "wielka sława to żart".

Zgodnie z zapowiedzią na finał sezonu przygotowana została polska wersja przedstawienia. W środę, czwartek i piątek (godz. 18.30) pierwsze spektakle, które jednocześnie kończą sezon na największej łódzkiej scenie.

- W samej inscenizacji żadne zmiany nie są przewidywane - mówi reżyser Tomasz Konina (wcześniej dobrze zapisał się w Łodzi realizacjami .Adrianny Lecouvreur", "Makbeta", "Kandyda", "Kochanków z klasztoru Valldemosa").

- Brzmienie tekstu oczywiście wymaga odpowiedniego rozłożenia akcentów i to będzie naszym głównym zadaniem. Publiczność ma swoje ulubione arie i zwroty, teraz będzie mogła do nich wrócić.

"Baron cygański", muzycznie przygotowany przez Basema Akiki, to widowisko odbiegające od stereotypów i cygańsko-salonowych schematów, mocno zaskakujące fabularnymi rozwiązaniami. Historia zaczyna się w cyrku. Organizatorem akcji reżyser uczynił hodowcę świń Kalmana Żupana (Przemysław Rezner). Wśród wykonawców będą m.in. Monika Cichocka, Joanna Moskowicz, Jolanta Gzella, Agnieszka Makówka, Krzysztof Marciniak, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz. Dziś Zarząd Województwa ma decydować, czy konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego zakończy się nominacją nowego szefa Teatru Wielkiego. Na decyzję czeka też przyjęcie kandydatury Sebastiana Majewskiego na funkcję dyrektora artystycznego Teatru Jaracza.

(-)
Materiał Teatru
18 czerwca 2015

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...