Barwny marzec w Teatrze Wielkim

dwa niezwykłe widowiska - z dwóch różnych światów i dwóch różnych kultur

Oryginalnie zapowiada się końcówka marca w łódzkim Teatrze Wielkim. Na deskach opery będzie można zobaczyć dwa niezwykłe widowiska - z dwóch różnych światów i dwóch różnych kultur, które łączy to, że są roztańczone, rozśpiewane i niezwykle barwne.

Miłośnicy nowoczesnego tańca niewątpliwie słyszeli o grupie Stomp. W Łodzi ci niezwykle ekspresyjni tancerze z Wielkiej Brytanii wystąpią 24 i 25 marca.

Stomp to mistrzowie tworzenia muzyki z wykorzystaniem codziennych przedmiotów, tworzący jeden z najbardziej zaskakujących show w historii. Ich widowisko zostało uhonorowane imponującą liczbą nagród: jest m.in. zwycięzcą Olivier Award za najlepszą choreografię, nowojorskiej Obie Award oraz statuetki za najbardziej wyjątkowe przeżycie teatralne.

Tym, co wyróżnia Stomp, jest poszukiwanie muzyki... w hałasie. Do budowania szybkiego, dynamicznego rytmu używają różnych przedmiotów - od zwykłej miotły, poprzez zapalniczki Zippo, a na koszach na śmieci skończywszy. Grupa wykorzystuje wszystko, poza konwencjonalnymi instrumentami, do wypełnienia sceny dźwiękami. Artyści tworzą widowiska, łączące w oryginalny, a i zabawny sposób, muzykę i ruch. Warto podkreślić, że w ciągu tygodnia występów Stomp zużywa ogromną liczbę "instrumentów", wśród których znajduje się zwykle 30 mioteł, 12 par pałeczek do perkusji, 200 litrów wody, 8 bananów i 12 pudełek zapałek...

Zupełnie inny nastrój i styl zaproponuje spektakl Divine Performing Arts, czyli widowisko przedstawiające w muzyce i tańcu 5000 lat chińskiej kultury. Zobaczymy je 27 i 28 marca.

Chiński show to dziesiątki tancerzy w kolorowych kostiumach, tańczących w płynnych układach choreograficznych. Do tego należy dołożyć chińską muzykę, dudniące bębny i spektakularne tła oraz starożytne legendy o cnocie i prawości.

Artyści Divine Performing Arts to ponad stu tancerzy i wieloosobowa orkiestra. Mieszkają i pracują w Nowym Jorku, przyznają, że praktykują medytację Falun Gong (Falun Dafa), zabronioną w Chinach, przez niektórych uznawaną za sektę. W Polsce będą po raz pierwszy.

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
12 lutego 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...