Bas Krzysztof Bączyk w transmisji z Opery Paryskiej do kin

Dziś, 29.09 transmisja na żywo do kin z Opéra national de Paris - KinoMaestro.pl

"Kapuletowie i Montekowie" - opera Vincenza Belliniego wg „Romea i Julii" Williama Shakespeare'a. W jednej z głównych ról zobaczymy Krzysztofa Bączyka.

Spektakl można obejrzeć:

• Sieć Multikino Polska | Bilety: https://multikino.pl/wydarzenia/kinomaestro-pl-sezon-2022-23-kapuletowie-i-montekowie-z-opera-national-de-paris

• Kino Kosmos w Katowicach | Bilety: https://www.filmowa.net/system.html?id=66861

"Kapuletowie i Montekowie" Opera Vincenza Belliniego wg „Romea i Julii" Williama Shakespeare'a. Na żywo z Paryskiej Opery Narodowej - 29 września 2022 • czwartek • 19:10.

Młody polski bas Krzysztof Bączyk (Teatro Real w Madrycie, londyńska Royal Opera House Covent Garden, Festival d'Aix-en-Provence) pojawi się w pierwszej transmisji sezonu Opery Paryskiej, śpiewając partię medyka (nie księdza) Laurentego, tego, który doradził Romeowi i Julii tragiczny w skutkach podstęp. Liryczna opera Vincenza Belliniego „Kapuletowie i Montekowie" jest adaptacją włoskich źródeł, z których czerpał też William Shakespeare, pisząc swoją tragedię „Romeo i Julia".

Skupia się jednak na kontekście politycznym opowieści, tj. na walce gibelinów z gwelfami. Choć ta opera nie sięga genialnych wyżyn, które włoski kompozytor osiągnął w „Normie" i „Lunatyczce", to na pewno jest doskonałym przykładem belcanta, czyli XIX-wiecznego włoskiego stylu śpiewania, który koncentruje się na pięknie wykonania. Ciekawym zabiegiem, zastosowanym przez Belliniego, jest powierzenie roli Romea mezzosopranistce. Uznał on bowiem, że nastolatka nie może śpiewać dojrzały głos męski.

Bardzo elegancką inscenizację „Kapuletów i Montekich" przygotował dla paryskiej sceny Robert Carsen, kanadyjski reżyser zatrudniany przez najlepsze teatry operowe świata, słynący z wysmakowanych i precyzyjnych spektakli.

Przedstawienie przygotowane przez zespół Opéra national de Paris.
Polskie napisy. Spektakl trwa około 3 godzin i 15 minut.

Bartłomiej Majchrzak
Maestro
29 września 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia