Baśń, która ogrzewa serca

"Królowa Śniegu" - reż. Ivan Raykov - Białostocki Teatr Lalek

Magiczną baśń Hansa Christiana Andersena, którą każdy dobrze pamięta z dzieciństwa, można zobaczyć na deskach Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl zachwyca kukiełkami i świetlnymi dekoracjami

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla naszych widzów coś wyjątkowego i osobliwego – mówi Marek Waszkiel, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. – Dotąd w naszym repertuarze nie było tego przedstawienia. Współpracujemy przy nim z bułgarskimi artystami.

Sztukę reżyseruje Ivan Raykov. Na warsztat wziął jedną z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena i przygotował własną, pełna pozytywnych uczuć adaptację "Królowej Śniegu”.

– Dziś dzieciom brakuje głębokich i serdecznych uczuć, współczesny świat jest pełen hałasu, zgiełku. Moją intencją był powrót do klasycznego teatru, o którym nieco zapomnieliśmy. W spektaklu chcę mówić o uczuciach, naszej wyobraźni – tłumaczy Ivan Raykov. – Tworząc tę sztukę starałem się być bliski Andersenowi.

"Królowa Śniegu” to magiczna opowieść o ogromniej sile przyjaźni i miłości, dzięki której można pokonać każde zło, nawet to, za którym kryje się śmierć. Spektakl adresowany jest dla całych rodzin. Kolorowe lalki i baśniową scenografię, którą tworzą głównie światła, przygotowała Svila Velichkova. Premiera "Królowej Śniegu” odbyła się w sobotę o godz. 18. Później spektakl będzie towarzyszył akcjom choinkowym, które wymyśliła Marta Guśniowska. Teatr już od kilku lat organizuje atrakcje bożonarodzeniowe atrakcje dla dzieci. Tym razem będzie także sztuka.

– Piękny, ciepły spektakl jest najlepszym prezentem – uważa dramaturg teatru.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
7 grudnia 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...