Baśnie z bloku

"Baśnie z 1001 i bloku" - reż. Magda Miklasz - Łaźnia Nowa w Krakowie

Reżyserka, Magda Miklasz, blok - dziewiętnastkę na osiedlu Dywizjonu 303 - wybrała świadomie. W tym właśnie budynku spędziła swoje dzieciństwo. Po sąsiedzku mieszkał Adam Miklasz, współtwórca spektaklu.

Jedenaście pięter, sto mieszkań, trzy klatki, wielka płyta - blok jakich wiele, a jednak nietypowy. Zaraz po zakończeniu jego budowy wprowadzili się tam artyści, nauczyciele, był nawet piłkarz, który grywał w reprezentacji. Ich wszystkich Magda i Adam Miklasz zaprosili do snucia wspólnej opowieści o ich rodzinnym domu. Najpierw zadawali pytania, wszystkim takie same: Pierwsze wrażenie po wprowadzeniu? Jakie kolory było widać z okna? Jak spędzało się wolny czas?

Te historie pozbierane, spisane i uporządkowane, stały się podstawą do stworzenia spektaklu "Baśnie z 1001 bloku". W scenariuszu są i próbki sąsiedzkich niesnasek (oczywiście przede wszystkim o ciszę nocną), miłości, rozstania, kłopoty finansowe i wiele innych tematów, które składają się na osiedlową codzienność.

Mieszkańcy nie tylko podzielili się z twórcami spektaklu swoimi historiami, ale również zgodzili się opowiedzieć je na scenie. Towarzyszą im profesjonalni aktorzy, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz lalki, których nie powstydziłby się sam twórca Muppetów - Jim Henson. A wszystko to dopełnia muzyka autorstwa Andrzeja Bonarka i Anny Steli. I chociaż Miklasz reżyseruje zwykle spektakle dla najmłodszych, organizatorzy zapewniają, że "Baśnie z 1001 bloku" spodobają się widzom w każdym wieku.

W tę sobotę spektakl będzie można obejrzeć w ramach "Bulwar(t)u Sztuki" nad Zalewem Nowohuckim. Wstęp wolny.

Aleksandra Sulawa
Dziennik Polski
28 lipca 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia