Bedzie konkurs na dyrektora teatru

Wrocławski Teatr Lalek

- We Wrocławskim Teatrze Lalek nie dzieje się nic złego. Szukanie nowego dyrektora nie trwa chwili, to w końcu nie łapanie pcheł - mówił kilkanaście dni temu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz pytany, kto będzie szefował lalkarzom. Dziś już wiadomo, że nowy dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie, który lada dzień ogłosi magistrat

- Prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi kandydatami, ale niestety nie dały efektu. Być może za wysoko mierzyliśmy

- przyznaje Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury we wrocławskim magistracie. Broda tłumaczy, że cała procedura - w najgorszym wariancie - potrwa dwa miesiące. Kandydaci muszą mieć doświadczenie lalkarskie.

Oficjalnie teatr funkcjonuje bez dyrektora artystycznego od początku stycznia - to wtedy ze stanowiska odszedł Roberto Skolmowski, który był w WTL-u cztery lata.

Nie jest jednak tajemnicą, że Skolmowski znacznie wcześniej spakował walizki i wyprowadził się z Wrocławia do Białegostoku. Tam i sierpnia 2011 objął dyrekcję Opery i Filharmonii Podlaskiej. Od tego momentu pełnił jednocześnie - na co zgodził się prezydent Rafał Dutkiewicz - obie fukcje, choć, jak przyznają pracownicy i aktorzy teatru, na Dolnym Śląsku bywał rzadko.

Nowego dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek wybierze dziewięcioosobowa komisja. Znajdą się w niej trzy osoby od organizatora konkursu, czyli z wrocławskiego magistratu, dwie wskazane przez ministra kultury, dwie ze związków zawodowych lub załogi teatru i dwie ze związków lub stowarzyszeń twórczych.

Justyna Kościelna
Gazeta Wrocławska
1 marca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia